Rozpoczyna się Festiwal Sacrum Profanum

Rozpoczyna się Festiwal Sacrum Profanum
PAP / drr

Sześć koncertów, w których klasyka będzie mieszać się z rockiem, ambientem i popem, znalazło się w programie Festiwalu Sacrum Profanum, zaczynającego się w niedzielę w Krakowie. W ciągu tygodnia zabrzmi muzyka m.in. Briana Eno, Laurie Anderson czy Aphex Twina.

Jak podkreśliła zastępca prezydenta Krakowa Magdalena Sroka podczas niedzielnej konferencji prasowej, Sacrum Profanum jest bez wątpienia jedną z najważniejszych imprez muzycznych w Krakowie. "Na pewno jest to festiwal, dzięki któremu możemy podejmować wyzwania, możemy pokazywać, że Kraków jest cały czas na współczesnej mapie kultury miejscem ścierania się idei, miejscem awangardowym, miejscem wolnych myśli i miejscem wolności artystycznej" - zaznaczyła.

Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny Sacrum Profanum, przypomniał, że impreza w tym roku zmieniła swoje oblicze - po zeszłorocznej edycji poświęconej muzyce polskiej zakończono cykl prezentacji dokonań muzyki współczesnej różnych państw.

"Teraz przyszedł czas na skupienie się nad tym, co wyznaczyło indywidualny rys tego festiwalu, czyli łączenie i mieszanie gatunków ambitnej muzyki popularnej z muzyką klasyczną" - zapowiedział Berkowicz.

DEON.PL POLECA

Nową odsłonę Sacrum Profanum zapowiedział czerwcowy koncert zespołu Portishead, jednego z najważniejszych przedstawicieli nurtu trip-hop.

Niedzielny trzygodzinny koncert inauguracyjny "TRANCE/PULSE!" będzie zawierał najnowszą kompozycję Tyondai’a Braxtona, byłego lidera Battles i dwa projekty liderów Portishead - Adriana Utley’a i Geoffa Barrowa czerpiące inspirację z partytur Terry’ego Riley’a, Johna Cage’a czy Karlheinza Stockhausena.

Adrian Utley chciał, żeby podczas koncertu inaugurującego tegoroczną edycję festiwalu Sacrum Profanum u jego boku zagrali także polscy i krakowscy artyści. Do wspólnego grania zaprosił: Tymona Tymańskiego, Marcina Gałązkę, Macieja Cieślaka, Patricka The Pan, Michała Dymnego, Piotra Aleksandra Nowaka i Piotra Orzechowskiego "Pianohooligana".

W ciągu kolejnych dni festiwalowych do 22 września melomani usłyszą koncerty, w których będą mieszały się elementy klasyki, rocka, ambientu czy popu. Muzyka takich twórców, jak Frank Zappa, Brian Eno, Aphex Twin, Laurie Anderson, Autechre czy Venetian Snares zostanie zestawiona z dokonaniami współczesnych przedstawicieli muzyki poważnej: Steve'a Reicha, Philipa Glassa czy Michaela Daugherty'ego.

Wystąpią najlepsze zespoły specjalizujące się w wykonawstwie muzyki współczesnej - Ensemble Modern, Bang on a Can All-Stars, Alarm Will Sound, So Percussion i Sentieri selvaggi.

Festiwal zakończy 22 września koncert z zainaugurowanego w zeszłym roku cyklu Polish Icons, podczas którego muzyka polskich kompozytorów współczesnych interpretowana jest przez artystów sceny alternatywnej i DJ-ów. W tym roku bohaterem koncertu będzie Witold Lutosławski. Na scenie w hali ocynowni ArcelorMittal Poland, z jego utworami "Preludia i fuga" oraz "Muzyka żałobna" zmierzą się artyści związani m.in. z wytwórniami płytowymi Ninja Tune i WARP: Clark, Oneohtrix Point Never, Mira Calix, Emika i Skalpel.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozpoczyna się Festiwal Sacrum Profanum
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.