Requiem Verdiego w Wielki Piątek w Warszawie

Requiem Verdiego w Wielki Piątek w Warszawie
PAP / pz

Wykonaniem Requiem Giuseppe Verdiego zakończy się w Wielki Piątek w Warszawie 17. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. Koncert z okazji 200. rocznicy urodzin mistrza włoskiej opery poprowadzi Krzysztof Penderecki.

Solistami piątkowego koncertu będą śpiewacy: sopran Maria Luigia Borsi, mezzosopran Tea Demuriszwili, tenor Francesco Demuro i bas Nikołaj Didenko. Towarzyszyć im będą Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Narodowej.

DEON.PL POLECA




Piątkowy koncert z Requiem w programie upamiętni przypadającą w tym roku (10 października) 200. rocznicę urodzin Verdiego. Publiczność zgromadzona w warszawskiej Filharmonii Narodowej usłyszy utwór łączący muzykę religijną ze stylem włoskiej opery.

Verdi napisał Requiem w 1873 r. w hołdzie zmarłemu przyjacielowi, czołowemu przedstawicielowi włoskiego romantyzmu Alessandro Manzoniemu. Utwór po raz pierwszy zaprezentowano w pierwszą rocznicę śmierci poety w 1874 r. w kościele św. Marka w Mediolanie.

Po prapremierze Verdi był krytykowany za zbyt luźne podejście do formalnych wymogów mszy żałobnej, jego utwór nazywano "operą przebraną w kościelne szaty". Dziś to dzieło Verdiego, obok Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta i "Niemieckiego requiem" Johannesa Brahmsa, jest najczęściej wykonywaną na świecie mszą żałobną.

W ramach roku verdiowskiego publiczność Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena mogła wysłuchać także koncertowego wykonania opery "Simon Boccanegra". W ramach cyklu "Nieznane opery" zaprezentowano pierwotną, nieznaną wersję tego dzieła.

"Simona Boccanegrę" wystawiono po raz pierwszy w 1857 r. w Wenecji. Spektakl okazał się porażką. Publiczności nie przypadło do gustu skomplikowane libretto i zbyt nowatorski styl. Opera wkrótce zniknęła ze scen operowych. Verdi powrócił do "Simona Boccanegry" w 1881 r. Nową wersję przyjęto dużo życzliwiej, do dziś ta wersja opery jest wystawiana.

Na festiwalu beethovenowskim powrócono do pierwotnej wersji. Wykonanie poprowadził Łukasz Borowicz dyrygując Polską Orkiestrą Radiową. W partiach solowych wystąpili młodzi amerykańscy wokaliści, m.in. baryton Stephen Powell jako Boccanegra, sopran Amanda Hall jako Maria oraz studenci i absolwenci Yale School of Music w Nowym Yorku, przygotowani przez prof. Doris Yarick-Cross.

Przedostatniego dnia festiwalu, w czwartek, zagra jego stały gość, austriacki pianista Rudolf Buchbinder. Laureat złotego medalu Gloria Artis, przyznawanego przez ministra kultury osobom zasłużonym dla polskiej kultury, w tym roku wykona trzy sonaty fortepianowe: Josepha Haydna, Franza Schuberta i Ludwiga van Beethovena.

Organizatorem Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena jest Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, założone i prowadzone przez Elżbietę Penderecką. Pierwsza edycja festiwalu, zorganizowana w 170. rocznicę śmierci patrona, odbyła się w 1997 r. w Krakowie. Festiwal był tam organizowany przez kolejne siedem lat, w 2004 r. został przeniesiony do Warszawy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Requiem Verdiego w Wielki Piątek w Warszawie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.