Trwa 10. Festiwal Misteria Paschalia

(fot. Grzegorz Ziemiański / misteriapaschalia.com)

Siedem koncertów odbędzie się w ramach 10. festiwalu Misteria Paschalia w Krakowie. Wystąpią zespoły, które od lat przyjeżdżają do Krakowa, i te, których koncerty zapadły melomanom w pamięć - mówił w poniedziałek dyrektor artystyczny festiwalu Filip Berkowicz.

 

Zastępczyni prezydenta ds. kultury i promocji miasta, Magdalena Sroka, podkreśliła na konferencji prasowej, że rozpoczynający się w poniedziałek wieczorem festiwal Misteria Paschalia jest fenomenem, dzięki któremu Kraków stał się jednym z najważniejszych europejskich miast, w których wykonywana jest muzyka dawna.

 

- Ten festiwal w sposób najbardziej doskonały oddaje ideę, by promować Kraków jako miasto, w którym odbywają się wydarzenia kulturalne na najwyższym światowym poziomie, jako miasto otwarte na najważniejszych światowych artystów, które zaprasza i którego zaproszenia są przyjmowane przez najważniejsze osobistości świata sztuki - powiedziała Sroka.

 

W programie tegorocznych koncertów są m.in. utwory Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friderica Haendla, Claudio Monteverdiego, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Battisty Pergolesiego i Antonio Vivaldiego.

 

Jak mówił Berkowicz program tegorocznej edycji festiwalu został ułożony nieco przekornie. - Chciałem podczas tego jubileuszu pokazać zespoły, które są przyjaciółmi tego festiwalu i od wielu lat wracają do Krakowa, i te, które zagrały koncerty zapadające melomanom w pamięć. Stąd oderwanie od pieczołowitego konstruowania programu wokół wątków pasyjnych i Wielkanocy - mówił Berkowicz. - Ten program miał być trochę listą przebojów na huczne, dziesiąte urodziny - tłumaczył.

 

Do Krakowa przyjadą wykonawcy znani z poprzednich edycji Misteria Paschalia, m.in. orkiestra Europa Galante pod wodzą Fabia Biondiego, Jordi Savall z zespołami Hesperion XXI i La Capella Reial de Catalunya, Les Musiciens du Louvre Grenoble z Marc'iem Minkowskim oraz włoska grupa Claudia Caviny - La Venexiana.

 

Wśród solistek melomani będą mogli usłyszeć: Vivicę Genaux, Julię Lezhnevą, Ann Hallenberg, Robertę Invernizzi, Sarę Mingardo. Nowe projekty zaprezentują publiczności Jordi Savall oraz Agnieszka Budzińska-Bennett i Michał Gondko.

 

Kataloński muzyk, wirtuoz violi da gamba Jordi Savall pokaże przygotowany na zamówienie Krakowa projekt "Copernicus", poświęcony znakomitemu astronomowi, na który składają się utwory oraz teksty z polskich i europejskich psałterzy i kancjonałów.

 

Agnieszka Budzińska-Bennett z założonym przez siebie żeńskim zespołem wokalnym Ensemble Peregrina wraz z zaprzyjaźnioną formacją La Morra prowadzoną przez Michała Gondko i z Coriną Marti ze Szwajcarii przedstawią program oparty na muzyce z wysp Północy i Południa od wieku XII do XV.

 

- Po raz pierwszy zespoły, które na festiwalu gościły wcześniej osobno, przedstawią wspólny projekt. Obejmuje on pieśni staroangielskie i franko-cypryjskie. Rozrzut jest spory, ale możemy być pewni, że to projekt przygotowany z największym znawstwem i pietyzmem jeśli chodzi o dobór utworów i doprawiony fenomenalnym wykonawstwem - mówił Berkowicz.

 

Podczas pierwszego koncertu w poniedziałek wieczorem zabrzmi oratorium Haendla "Il trionfo del Tempo e del Disinganno" ("Triumf czasu i rozczarowania"). - Haendel tworząc ten utwór miał zaledwie 21 lat, ale już wtedy widać było elementy obecne w jego późniejszych, dojrzałych dziełach. Arie w tym utworze są napisane w sposób bardzo nowoczesny, są krótkie i szybko przekazywane publiczności - mówił dyrygent Giovanni Antonini.

 

Festiwalowe koncerty będą się odbywać w Filharmonii Krakowskiej, kościele św. Katarzyny i Kopalni Soli w Wieliczce.

 

Z racji jubileuszu przyjaciele festiwalu - jego partnerzy i sponsorzy - otrzymają podczas gali inauguracyjnej nagrody "Złote Słuchacze". Podczas kolejnych koncertów symboliczne klucze do Krakowa odbiorą: Jordi Savall, Marc Minkowski i Fabio Biondi.

 

Budżet tegorocznego festiwalu to 2,1 mln zł, z czego 780 tys. zł to dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a 750 tys. zł - wkład gminy Kraków; 250 tys. wyniosą wpływy z biletów. Reszta to środki sponsorów.

 

Organizatorem festiwalu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. Koncerty będzie transmitować i rejestrować Program 2 Polskiego Radia.

 

 

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook