"Carmina Burana" w Starej Bibliotece

PAP / slo

Koncertem średniowiecznych pieśni "Carmina Burana" w czwartek rozpocznie się nowy sezon kulturalny na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas występu w Starej Bibliotece UW zostaną zaprezentowane średniowieczne pieśni biesiadne, miłosne i religijne.

Na koncercie w Starej Bibliotece UW łacińskie pieśni z XIII w. będzie można usłyszeć w wykonaniu zespołu muzyki dawnej Dekameron pod kierunkiem Tadeusza Czechaka i zespołu wokalnego Tempus pod kierunkiem Andrzeja Borzyma. Partie solowe wykona sopranistka Anna Mikołajczyk-Niewiedział, polskie tłumaczenie utworów ze zbioru "Carmina Burana" przedstawi aktor Teatru Narodowego Andrzej Blumenfeld.

Podczas koncertu inaugurującego nowy sezon zostaną zaprezentowane wszystkie zawarte w zbiorze "Carmina Burana" gatunki; będą to moralitety, pieśni miłosne, religijne, pieśni wagabundów i konduktusy.

"Carmina Burana" to największy znany średniowieczny rękopis, zawierający 254 pieśni w języku łacińskim. Wśród utworów znajdują się pieśni biesiadne, parodie muzyki liturgicznej i pieśni miłosne, pełne obscenicznych aluzji. Manuskrypt spisano pod koniec XIII w. w klasztorze Na koncercie w Starej Bibliotece UW łacińskie pieśni z XIII w. będzie można usłyszeć w wykonaniu zespołu muzyki dawnej Dekameron pod kierunkiem Tadeusza Czechaka i zespołu wokalnego Tempus pod kierunkiem Andrzeja Borzyma. Partie solowe wykona sopranistka Anna Mikołajczyk-Niewiedział, polskie tłumaczenie utworów ze zbioru "Carmina Burana" przedstawi aktor Teatru Narodowego Andrzej Blumenfeld.

DEON.PL POLECA

Podczas koncertu inaugurującego nowy sezon zostaną zaprezentowane wszystkie zawarte w zbiorze "Carmina Burana" gatunki; będą to moralitety, pieśni miłosne, religijne, pieśni wagabundów i konduktusy.

"Carmina Burana" to największy znany średniowieczny rękopis, zawierający 254 pieśni w języku łacińskim. Wśród utworów znajdują się pieśni biesiadne, parodie muzyki liturgicznej i pieśni miłosne, pełne obscenicznych aluzji. Manuskrypt spisano pod koniec XIII w. w klasztorze benedyktynów w bawarskim Benediktbeuern, odnaleziono go w XIX w.

Nazwa zbioru - "Carmina Burana", co oznacza "pieśni z Beuern" - została nadana w 1847 r. przez germanistę Johanna Andreasa Schmellera, który przygotował utwory do wydania. Dzięki zapisom nutowym odnalezionym w średniowiecznych źródłach angielskich i francuskich udało się odtworzyć część oryginalnych melodii. Pieśni ze zbioru "Carmina Burana" są obecnie najbardziej znane w interpretacji XX-wiecznego niemieckiego kompozytora Carla Orffa.

Częstym tematem pieśni wchodzących w skład zbioru jest jedzenie i picie. Ma to związek z klęską nieurodzaju i wojnami, częstymi przyczynami głodu w średniowiecznej Europie, które sprawiały, że jadło było lejtomotywem.

Koncert organizuje Biuro Promocji UW i Instytut Muzykologii UW pod patronatem medialnym Programu Drugiego Polskiego Radia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Carmina Burana" w Starej Bibliotece
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.