Uprawiają zawód "Elvis Presley"

(fot. EPA/TANNEN MAURY)

W Polsce jest około 30 naśladowców Elvisa Presleya; niektórzy z nich uczczą króla rocka w związku z 35. rocznicą śmierci piosenkarza. W niedzielę 19 sierpnia odbędzie się w Toruniu ELVIS Festival, podczas którego m.in. zostanie wybrany najlepiej tańczący Elvis.

 

Polski Presley stara się wyglądać jak król rocka w swoich najlepszych latach, w wydaniu "klasycznym", w stylu Las Vegas: grzywka, biały garnitur, goły tors a na nim złote łańcuchy. Nieodłącznym elementem wizerunku są ciemne okulary i oczywiście gitara. A pożądanym - umiejętności wokalne.

 

Nasi Elvisi śpiewają na ślubach, bywają zapraszani na wewnętrzne imprezy firmowe, są gośćmi na dożynkach i dniach miast oraz gmin. Uprawiają zawód naśladowcy Elvisa Presleya. Występują też na imprezach charytatywnych.

 

- W Polsce naśladowców Elvisa jest około 30 - mówi PAP Maria Księżyk członkini Oficjalnego Ogólnopolskiego Fanklubu Elvisa Presleya "Raised On Rock".

 

- Prezentują oni różny poziom artystyczny - dodaje Księżyk. - Aby wyłonić tych najlepszych "polskich Presley'ów" nasz fanklub zorganizował w zeszłym roku plebiscyt. Internauci na forum "Raised On Rock" głosowali na najefektowniej wyglądającego i najlepszego wykonawcę piosenek Elvisa. Zwycięzca został uhonorowany certyfikatem. Wygrał warszawski zespół "The King's Friends".

 

Niektórzy polscy naśladowcy Elvisa Presleya zdobywają też certyfikaty przyznawane przez międzynarodowe organizacje, które potwierdzają ich umiejętności profesjonalne. Leszek "L-VIS" Podstawski na swojej stronie internetowej podaje, że jako jedyny w tej części Europy, posiada certyfikat brytyjskiego stowarzyszenia (Association of Professional Elvis Presley Tribute Artists), a Leszek Depta z Radomia, w jednym z wywiadów - informuje, że otrzymał licencję na profesjonalne imitowanie Elvisa od amerykańskiej organizacji "Elvis Presley Enterprises".

 

Polscy naśladowcy Elvisa Presleya uważają się za profesjonalnych artystów. Mają swoich menedżerów, rozbudowane strony internetowe, udzielają się w mediach, bywają gośćmi telewizyjnej "Kawy czy herbaty", "Kuba Wojewódzki Show" czy programu "Mam talent".

 

Na co dzień występują na koncertach okolicznościowych. - Głównie są to imprezy firmowe - mówi PAP Dorota Mikołajczyk, menedżerka Leszka "L-VISa" Podstawskiego. Inne okazje to dni miasta, dożynki i koncerty charytatywne jak na przykład udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

 

Koncerty polskich Elvisów organizuje również fanklub "Raised on Rock"; zakończyła się właśnie warszawska edycja ELVIS Festival, na którym zagrał m.in. zespół The King’s Friends. Druga część festiwalu odbędzie się w niedzielę 19 sierpnia w Toruniu, gdzie m.in. w Toruńskiej Piwnicy Artystycznej odbędzie się konkurs na najlepiej tańczącego naśladowcę Elvisa.

 

Polska publiczność nie ma specjalnych wymagań w stosunku do repertuaru polskich Presleyów. Najchętniej słucha jego klasycznych przebojów, jak np. "Love me Tender", "Heartbreak Hotel","Jailhouse Rock" czy "Viva Las Vegas". Piotr Bugzel, uznany przez BBC za jednego z 15 najlepszych naśladowców Elvisa Presleya w Europie, uważa, że "Polacy mogą nie odczuwać takiej więzi z Elvisem jak Amerykanie", ponieważ - jego zdaniem - w najlepszym okresie jego kariery mieli utrudniony dostęp do jego piosenek.

 

Przygotowanie się do roli Elvisa Presleya wymaga nakładu pracy i pieniędzy. - Trzeba umieć energetycznie zaśpiewać rockandrollowe hity, romantycznie pieścić dźwięki głosem w balladach i mieć umiejętność lekkiego stosowania vibrato - mówi PAP Piotr Bugzel. Należy też mieć pieniądze na stroje w stylu Elvisa. Kombinezony sceniczne sprowadzane z USA kosztują od 1300 do 5000 dolarów - dodaje artysta.

 

Najwięcej naśladowców na świecie ma Elvis w swojej ojczyźnie, w USA. - Poza Stanami jest wielu imitatorów króla rocka w Anglii; tam podchodzi się to tego zajęcia bardzo profesjonalnie. W Anglii jest duży "popyt na Elvisa" - mówi PAP Arkadiusz Witkowski zwycięzca konkursu "Elvis żyje w Polsce". Jak dodaje, w Wielkiej Brytanii każdej rocznicy związanej z Elvisem Presleyem towarzyszą koncerty i festiwale; w tym roku odbył się m.in. siedmiodniowy "Elvis Festival 2012" w brytyjskim Great Yarmouth.

 

Elvis Aaron Presley urodził się 8 stycznia 1935 w Tupelo w stanie Missisipi w USA. Podczas swojej 24-letniej kariery 18 jego piosenek trafiło na pierwsze miejsca list przebojów, poza tym wystąpił w 31 filmach. Nazywany królem rock and rolla nie ograniczał się tylko do tego gatunku muzycznego; jego późniejsze albumy zawierały elementy popu, country i bluesa. Był również propagatorem pieśni gospel. Elvis Presley zmarł 16 sierpnia 1977 r. w Memphis. W 1986 r. został upamiętniony Rock and Roll Hall of Fame w Cleveland, instytucji, która honoruje artystów rockowych za ich wkład w rozwój tego gatunku muzyki. 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook