"Missa pro Pace" w rocznicę 11 września

"Missa pro Pace" Wojciecha Kilara zabrzmi w niedzielę ku czci ofiar zamachów 11 września. Orkiestrę Filharmonii Pomorskiej poprowadzi niemiecki dyrygent, Rudolf Tiersch.

 

"11 września 2001 cały świat sparaliżowała wiadomość o serii czterech ataków terrorystycznych. Dziesiątą rocznicę tego bestialskiego aktu terroru i jego ogromu ofiar uczcimy piękną muzyką Kilara w doborowym gronie wykonawców" - podkreśliła Eleonora Harendarska, dyrektor Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

 

"Missa Pro Pace" powstała na rok przed tragicznymi zdarzeniami w USA, w intencji pokoju na nowe tysiąclecie.

 

"Starałem się napisać Mszę możliwie skromną, ubogą w środki, nie będącą popisem wirtuozerii kompozytorskiej, ale próbą mojej interpretacji świętego tekstu. W moim pojęciu to nie jest wielka msza pontyfikalna, przebrana we wspaniałe szaty liturgiczne, w potężnej katedrze, ale msza odprawiana w skromnych zakonnych habitach, w jakimś odludnym klasztorze średniowiecznym" - tłumaczył wówczas swój zamysł kompozytor po pierwszej prezentacji swego dzieła.

 

Orkiestrę symfoniczną Filharmonii Pomorskiej poprowadzi w niedzielę niemiecki dyrygent, Rudolf Tiersch, który często gości w Bydgoszczy. Muzykom towarzyszyć będzie chór Opery Nova przygotowany przez Henryka Wierzchonia. Solistami wieczoru będą: Izabella Kłosińska (sopran), Agnieszka Rehlis (mezzosopran), Adam Zdunikowski (tenor) i Piotr Nowacki (bas). 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?