Koncerty Forbidden City Chamber Orchestra

Forbidden City Chamber Orchestra z Pekinu wystąpi w Polsce na dwóch koncertach podczas Dni Kultury Chińskiej w Polsce.

 

Dni Kultury Chińskiej 2011, organizowane są na podstawie "Protokołu między Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Ministerstwem Kultury Chińskiej Republiki Ludowej o współpracy kulturalnej na lata 2007-2011".

 

Organizatorem Dni z ramienia MKiDN jest Instytut Adama Mickiewicza.

 

Częścią wydarzenia będą koncerty Forbidden City Chamber Orchestra (FCCO), zespołu składającego się z wybitnych muzyków związanych z Chińskim Konserwatorium Muzycznym (China Conservatory of Music) w Pekinie, wiodącą akademią muzyczną w kraju.

 

Muzycy wystąpią 9 września 2011 na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz 11 września w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.

 

Jednocześnie w Muzeum Etnograficznym w Warszawie w dniach 14-30 września 2011 zostanie zaprezentowana wystawa chińskiego malarstwa ludowego oraz malarstwa laką. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 14 września o godzinie 18:00.

 

Członkowie orkiestry kameralnej Forbidden City Chamber Orchestra (FCCO) to najwybitniejsi muzycy związani z Chińskim Konserwatorium Muzycznym (China Conservatory of Music) w Pekinie.

 

FCCO występowała podczas licznych krajowych wydarzeń muzycznych, a także podczas wielu międzynarodowych festiwali programu wymiany "Oriental Express", organizowanego przez chińskie Ministerstwo Kultury.

 

Dzięki temu przedsięwzięciu orkiestra miała okazję zaprezentować się w Brisbane, Canberze, Wellington, Christchurch, Dunedin i Auckland.

 

Wyjątkowy styl i wysoki poziom muzycznych wykonań w wydaniu członków FCCO podczas licznych wystąpień spotkały się z uznaniem nie tylko w kraju, ale i na całym świecie.

 

Orkiestra FCCO doceniana jest za to, że potrafi ukazać niespotykaną wspaniałość i elegancję chińskiej muzyki tradycyjnej, wykonywanej z niezwykłym wdziękiem, tak rzadko widzianym dziś na scenie współczesnej. Muzycy z FCCO pomogli Chińczykom docenić muzykę, którą zazwyczaj określa się jako trudną w odbiorze, a także wypromować ją na całym świecie. FCCO uznawana jest dziś za jedną z najbardziej wpływowych orkiestr kameralnych na świecie.

 

Dyrektorem muzycznym i dyrygentem orkiestry jest Liu Shun. Yang Jing jest jej dyrektorem, słynie z wirtuozerskiej gry na pipie (chińskiej lutni). Występujący z orkiestrą Xiao Ma uważany jest za pierwszego kontratenora Państwa Środka.

 

Na koncertach w Warszawie i Krakowie zabrzmi m.in. tradycyjna muzyka Chaozhou i Shaanxi, kompozycje Wang Danhong, Zou Hang, opera pekińska, a nawet zaaranżowana pieśń Fryderyka Chopina.

 

Koncerty FCCO odbędą się 9 września 2011 w Warszawie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina oraz 11 września w Krakowie, w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego. 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook