II Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny

Utwory Fryderyka Chopina w wykonaniu młodych, utalentowanych artystów zabrzmią podczas II Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego Królewskiego Miasta Krakowa, który rozpocznie się w poniedziałek.

 

Jak podkreślają organizatorzy imprezy ze Stowarzyszenia Artystycznego PianoClassic siedem zaplanowanych do 31 października koncertów to swoisty deser dla melomanów czujących niedosyt po zakończonym kilka dni temu XVI Konkursie Chopinowskim.

W Krakowie wystąpią: Claire Huangci, Nimrod David Pfeffer (oboje uczestniczyli w tegorocznym Konkursie Chopinowskim) Giuseppe Tavanti, Alessandro Tawerna, Beata Bilińska, Sofya Gulyak oraz Alexander Kobrin. Z racji Roku Chopinowskiego zagrają oni kompozycje Chopina, ale zabrzmią też utwory Roberta Schumanna.

Koncerty odbywać się będą w salach Akademii Muzycznej, w Willi Decjusza, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Dworze Czeczów, Collegium Novum UJ i Dworku Białoprądnickim.

"Chcemy zachęcić elitę światowej pianistyki, żeby zechciała przyjechać do Polski i zagrać w Krakowie. Najczęściej są to pierwsze występy w Polsce artystów, którzy są już obecni na dużych estradach świata, a w naszym kraju są stosunkowo mało znani" - mówił PAP dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego, prezes Stowarzyszenia PianoClassic Marian Sobula.

Dodał, że festiwal to także próba powrotu do tradycji Krakowa, z którym związani byli wybitni pianiści, laureaci Konkursów Chopinowskich m.in. Halina Czerny-Stefańska i Adam Harasiewicz.

Bilety na tegoroczne koncerty zarezerwowali także melomani z zagranicy m.in. z Kanady, USA, Niemiec, Szwecji i Włoch.

W maju 2012 r. Stowarzyszenie PianoClassic chce zorganizować Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Królewskiego Miasta Krakowa (odbywałby się on odtąd co cztery lata), a w 2014 r. Międzynarodowy Kurs Pianistyczny z udziałem wybitnych pedagogów muzycznych.

II Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny Królewskiego Miasta Krakowa odbywa się dzięki pomocy finansowej województwa małopolskiego oraz sponsorów. Patronat honorowy nad imprezą objęli marszałek województwa Marek Nawarra, metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, rektor Akademii Muzycznej w Krakowie - prof. Stanisław Krawczyński i rektor UJ - prof. Karol Musioł.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook