Niezwykłe wykonanie polskich kolęd. Ta aranżacja zwala z nóg

(fot. Jacek Poremba / Materiały prasowe)

To prawdopodobnie najbardziej niezwykłe wykonanie polskich kolęd. Wokalistka Barbara Kinga Majewska nagrała tradycyjne pieśni w niespotykanej aranżacji.

 

Płyta nosi tytuł "Taratil’id al-milad", co po arabsku znaczy "pieśni na Boże Narodzenie". Popularne "Wśród nocnej ciszy", "Bóg się rodzi", czy "Oj, maluśki, maluśki" tym razem zostały zaśpiewane w syryjskim dialekcie z okolic wyniszczonego przez wojnę Aleppo, a towarzyszy im akompaniament wybitnego pianisty Marcina Maseckiego.

 

"Spodobał mi się pomysł Basi na polskie kolędy po arabsku, ze zmianą trybu z dur na moll, w bardzo wolnych tempach, śpiewane w niskim rejestrze. Trochę to dziwne, trochę frapujące, mistyczne, niesamowite. Wyobraziłem sobie, że to będzie piękna rzecz" - opisuje Masecki w wywiadzie opublikowanym przez Gazetę Wyborczą.

 

"Sami szykujemy sobie niekontrolowaną falę uchodźczą" [WYWIAD] >>

 

Majewska mówi, że na pomysł wpadła dwa lata temu, gdy kryzys uchodźczy był wyjątkowo nagłośniony. "Kilka milionów osób straciło dach nad głową, musiało uciekać z rodzinnych stron, a granice Polski pozostały dla nich zamknięte. Byłam oburzona" - przypomina.

 

 

Eksperyment jest co najmniej ciekawy. Artystka nie chce "wkładać kija w mrowisko", lecz ma nadzieję na wzbudzenie pewnej refleksji. "Jestem zmęczona agresją komunikatów medialnych na temat imigrantów" - podkreśla w rozmowie.

 

Muzyka może wywołać nowe, zaskakujące reakcje słuchaczy. Mogli się o tym przekonać słuchacze zgromadzeni na Festiwalu Nostalgia w Poznaniu, gdzie miało miejsce premierowe wykonanie projektu. Płytę można zakupić na stronie wytwórni Bôłt Records w wersji na CD i LP.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.33

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?