"Guardian" i książka o twórcy Wikileaks

Nakładem "Guardiana" ukazała się książka dwóch dziennikarzy śledczych tej gazety, Davida Leigha i Luke'a Hardinga, na temat okoliczności powstania demaskatorskiego portalu internetowego Wikileaks i jego założyciela Juliana Assange'a.

 

Książka zatytułowana "Inside Julian Assange's War on Secrecy" odsłania m.in. kulisy tajnego porozumienia zawartego w hotelu w Brukseli, którego efektem była równoczesna publikacja rewelacji opartych na przeciekach depesz dyplomatycznych Departamentu Stanu USA przez pięć międzynarodowych grup medialnych.

 

Przeciek ten zaalarmował amerykańską prawicę, która nazywa Assange'a cyberterrorystą i twierdzi, że powinien ponieść osobiste konsekwencje.

 

Książka ujawnia, że negocjacje "Guardiana" z Assange'em dotyczące warunków udostępnienia przecieków bywały burzliwe, a redaktor naczelny Alan Rustbriger przy jakiejś okazji został nawet wciągnięty w zasadzkę przez Australijczyka i jego prawników, którzy zagrozili, że wytoczą mu sprawę z oskarżenia o "narażenie na szwank finansowych aktywów Wikileaks".

 

Publikowany w poniedziałkowym "Guardianie" pierwszy fragment książki opisuje m.in. dzieciństwo Assange'a i kształtowanie się jego osobowości. Gdy założyciel Wikileaks został w ojczystej Australii skazany za włamania do systemów komputerowych, przed sądem wyszło na jaw, że był on "utalentowanym chłopcem, który miał trudne dzieciństwo i komputer był jego jedynym przyjacielem".

 

Assange był w ostatnich latach wyczulony na punkcie swego bezpieczeństwa i w wyszukany sposób maskował się, m.in. przebierając się za kobietę. Prowadził tryb życia międzynarodowego nomada - piszą Leigh i Harding.

 

Naczelny "Guardiana" w osobnym artykule przyznał, że stosunki gazety z Assange'em "miały momenty trudne i pełne napięcia". Były też sytuacje momentami "przypominające farsę". Rustbriger nazywa Assange'a człowiekiem "nieprzewidywalnym", zwłaszcza w negocjacjach.

 

David Leigh oraz Luke Harding opowiadają o książce na temat twórcy i założyciela Wikileaks - Juliana Assagne'a

 

źródło: guardian.co.uk

 

Według niego Wikileaks nie umrze śmiercią naturalną; jest "nowym zjawiskiem" i nie podlega jurysdykcji żadnego konkretnego państwa.

 

Książka Leigha i Hardinga zawiera szczegóły szwedzkich oskarżeń przeciwko Assange'owi, które mają podłoże seksualne. 39-letni Australijczyk pracuje obecnie nad własną biografią, która ukaże się w kwietniu.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.67

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook