Trwają prace nad internetową encyklopedią, która ma przyćmić Wikipedię

(fot. shutterstock.com)

Ponad 20 tys. naukowców zaangażowano w prace nad stworzeniem chińskiej internetowej encyklopedii, która według pomysłodawców ma przyćmić Wikipedię - podał w niedzielę dziennik "South China Morning Post". Treści mają trafić do sieci w przyszłym roku.

 

Projekt - według "SCMP" - jest największym przedsięwzięciem wydawniczym Chin. 20 tys. naukowców z rozmaitych uczelni i ośrodków badawczych ma opracować hasła z ponad 100 dziedzin wiedzy. Łącznie w nowym internetowym wydaniu chińskiej encyklopedii ma znaleźć się 300 tys. haseł o długości ok. tysiąca słów każda. Dziennik informuje, że to dwa razy więcej niż liczy jedna z najsłynniejszych encyklopedii świata, "Encyclopaedia Britannica".

 

Redaktor naczelny przedsięwzięcia Yang Muzhi twierdzi, że to nie będzie zwykła książka, ale "Wielki Mur kultury". "SCMP" przypomina jednak, że dostęp do Wikipedii jest w kontynentalnych Chinach częściowo zablokowany, a niektóre z haseł podlegają cenzurze. Chińskie serwisy internetowe jak Baidu czy Qihu 360 prowadzą własne odpowiedniki Wikipedii.

 

Według zapewnień przewodniczącego Chińskiej Akademii Nauk Bai Chunli encyklopedia dzięki obecności w internecie zaprezentuje nowe oblicze odbiorcom. Bai mówi, iż stanie się platformą do prezentacji najnowszych chińskich odkryć, postępów technologicznych, dziedzictwa historycznego, a także podkreślania podstawowych wartości socjalizmu zgodnie z wytycznymi prezydenta Xi Jinpinga.

 

Projekt cyfrowej encyklopedii uzyskał zgodę rządu w 2011 r., ale prace rozpoczęto dopiero niedawno. W 2016 r. w Chinach było 731 mln internautów.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

 

 

Po godzinach 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook