Teatr, filmy i programy edukacyjne TVP w sieci

Teatr, filmy i programy edukacyjne TVP w sieci
PAP / slo

Ponad 110 pozycji: spektakle Teatru Telewizji, filmy dokumentalne i fabularne oraz programy edukacyjne a także popularny serial dla młodzieży "Klub prof. Tutki" trafią do internetu. W poniedziałek TVP i Narodowy Instytut Audiowizualny podpisały umowę w tej w sprawie.

Umowa ma na celu poszerzenie i ułatwienie dostępu do cyfrowych zasobów polskiego dziedzictwa kulturowego - zgodnie podkreślali na poniedziałkowej konferencji prasowej jej sygnatariusze: minister kultury Bogdan Zdrojewski, prezes TVP Juliusz Braun i szef Narodowego Instytutu Audiowizualnego Michał Merczyński.

Porozumienie przewiduje m.in. digitalizację części archiwów TVP i ich umieszczenie na stronie Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Pierwsze archiwalia mają być dostępne dla internautów za kilka miesięcy. Korzystanie z nich będzie bezpłatne. Nie będzie jednak możliwości ich ściągania na prywatne komputery użytkowników.

Na liście są m.in. filmy dokumentalne Marii Zmarz-Koczanowicz, Andrzeja Fidyka czy Piotra Szulkina; audycje edukacyjne: "Abecadło dźwięku", "Dzieje jednego wynalazku", "Tajniki matematyki", "Klub prof. Tutki: Profesor Tutka wśród melomanów" w reż. Andrzeja Kondratiuka, przedstawienia Teatru Telewizji wyreżyserowane przez wybitnych twórców: "Antygona" Andrzeja Seweryna, "Śluby panieńskie" Krystyny Jandy, "Wniebowstąpienie" Macieja Englerta a także animacje i fabuły.

DEON.PL POLECA

Współpraca z Narodowym Instytutem Audiowizualnym ma spowodować, że "istotna część" archiwów TVP zostanie udostępniona publiczności w wersji cyfrowej. - To początek drogi budowania domeny publicznej w obszarze niezwykle trudnym, bo audiowizualnym. Wszyscy wiedzą, że nie ma kłopotów i nie ma sporów o zasoby biblioteczne, digitalizowane już w tej chwili w dobrym tempie, zasoby fotograficzne, digitalizowane w znakomitym tempie (...), natomiast właśnie obszar przestrzeni audiowizualnej jest najtrudniejszy, bo jest najbardziej komercyjny i najbardziej pożądany - powiedział minister kultury.

Zgodnie z podpisaną umową, prawa autorskie od twórców będzie pozyskiwać TVP. Z kolei Narodowy Instytut Audiowizualny będzie zajmował się digitalizacją utworów. Cyfryzacja archiwów TVP realizowana jest w ramach rządowego programu "Kultura" przewidzianego na lata 2011-2015. Roczny koszt programu, który poza digitalizacją i upowszechnianiem dzieł kultury ma także poprawić stan bibliotek w Polsce, wynosi ok. 50 mln zł.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Teatr, filmy i programy edukacyjne TVP w sieci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.