Zwoje znad Morza Martwego w internecie

Zobacz galerię
Zwoje znad Morza Martwego w internecie
PAP / drr

Muzeum Narodowe Izraela we współpracy z Google udostępniło w poniedziałek w internecie pięć zwojów znad Morza Martwego, które zawierają m.in. teksty biblijne i datowane są na dwa tysiące lat - poinformowała agencja Associated Press.

Zwoje, zwane także rękopisami z Kumran, umieszczono na stronie, która umożliwia użytkownikom wyszukiwanie w nich konkretnych fraz i tłumaczenie na język angielski. Wśród pięciu zdigitalizowanych rękopisów znajduje się biblijna Księga Izajasza.

Projekt został zapowiedziany w październiku 2010 roku. Szef izraelskiego urzędu ds. zabytków starożytnych Szuka Dorfman mówił o nim wówczas: "To kamień milowy, który łączy postęp i przeszłość, aby zachować to unikalne dziedzictwo dla przyszłych pokoleń".

Pierwsze rękopisy odnaleźli w 1947 roku beduińscy pasterze w jaskini niedaleko miejscowości Kumran na północno-zachodnim wybrzeżu Morza Martwego. Nazwano je wówczas "jednym z najważniejszych odkryć archeologicznych XX wieku".

DEON.PL POLECA

Do 1956 roku odnaleziono blisko 30 tys. fragmentów biblijnych tekstów, w tym najstarszą zachowaną kopię Dziesięciorga Przykazań. Teksty spisane zostały na pergaminie i papirusie w językach hebrajskim, greckim i aramejskim.

Obecnie trzymane są w klimatyzowanych pomieszczeniach Muzeum Narodowego Izraela w Jerozolimie i w obawie przed zniszczeniem tylko niewielka ich część dostępna jest dla zwiedzających.

Google pracuje nad stworzeniem bazy danych zawierającej szerszą kolekcję rękopisów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zwoje znad Morza Martwego w internecie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.