Łódź: Zdjęcia Piotrkowskiej na mapach Google

Na początku przyszłego roku panoramiczne zdjęcia głównej ulicy Łodzi - Piotrkowskiej - pojawią się na mapach Google na całym świecie. Będą to pierwsze zdjęcia polskiego miasta dostępne w usłudze Street View; później pojawią się tam fotografie miast Euro 2012: Warszawy, Poznania, Gdańska i Wrocławia a także Krakowa.

 

Najsłynniejsza ulica Łodzi wygrała w internetowym plebiscycie "Patrzcie, Polska! Wybieramy naszą wizytówkę na Street View". Piotrkowska rywalizowała z 14 innymi atrakcjami turystycznymi w Polsce, m.in. z zamkiem w Malborku, krakowskim rynkiem, rynkiem we Wrocławiu czy zamojskim Starym Miastem.

 

W dwutygodniowym plebiscycie wzięło udział 115 tys. internautów. Łódź zwyciężyła przewagą kilku tysięcy głosów. Na kolejnych miejscach znalazły się białostocki Pałac Branickich i Rynek Kościuszki oraz Wały Chrobrego w Szczecinie.

 

W ciągu kilku najbliższych tygodni ekipa Street View rozpocznie fotografowanie popularnej "Pietryny", ale także - jak zapowiedziała w środę Agata Wacławik-Wejman z Google Polska - całego miasta.

Zdjęcia Piotrkowskiej robione będą ze specjalnie skonstruowanego, trzykołowego roweru, na maszcie którego umieszczonych jest dziewięć aparatów fotograficznych - osiem fotografujących w poziomie i jeden w pionie.

 

- Dzięki temu po publikacji zdjęć jesteśmy w stanie rzeczywiście przeprowadzić wirtualny spacer, czyli rozglądać się po ulicy, którą się przechadzamy. Dodatkowo rower ma odbiornik GPS, który służy do określenia lokalizacji, gdzie dane zdjęcie zostało wykonane i dalmierze laserowe, które pomagają w tworzeniu efektu 3D - powiedział PAP Piotr Zalewski z Google Polska.

 

Zdjęcia na Piotrkowskiej mają potrwać jeden-dwa dni. Pozostałe ulice miasta - od centrum do obrzeży - będą fotografowane z samochodu, na dachu którego zamontowanych zostało 18 aparatów fotograficznych. W ciągu godziny umożliwia on wykonanie setek tysięcy zdjęć. Ten proces może potrwać kilka tygodni.

 

- Później te wszystkie zdjęcia są w procesie fotograficznym specjalnie obrabiane, łączone w panoramy, są rozmywane twarze przechodniów i numery rejestracyjne pojazdów i dopiero wtedy są publikowane. Od momentu wykonania zdjęć do publikacji mija zazwyczaj kilka miesięcy - dodał Zalewski.

 

Street View to usługa uruchomiona przez Google, dzięki której można przeglądać panoramiczne widoki miejsc z całego świata. Celem serwisu jest pomoc internautom w dotarciu do określonych miejsc. Teraz jej użytkownicy będą mogli wirtualnie odwiedzić ulicę Piotrkowską i oglądać ją na zdjęciach panoramicznych.

 

Przedstawiciele Google Polska podkreślają, że w wielu przypadkach obecność miast w Street View spowodowała wzrost ruchu turystycznego i ma walor promocyjny danego miejsca. Jako przykład podają Pompeje, gdzie po opublikowaniu zdjęć ruch turystyczny wzrósł o 20 proc.

 

- Bardzo się cieszę, że Piotrkowska wygrała w tym wyścigu. Liczę, że nasza ulica zachwyci wszystkich a jej zdjęcia zachęcą, żeby zobaczyć ją na żywo - mówiła prezydent miasta Hanna Zdanowska.

 

Zdjęcia łódzkiej Piotrkowskiej jako pierwszej polskiej atrakcji turystycznej mają być dostępne w serwisie Street View w pierwszym kwartale przyszłego roku. Później pojawią się tam także widoki wcześniej już sfotografowanych miast, w których odbywać się będą mecze Mistrzostw Europy w piłce możnej - EURO 2012: Warszawy, Poznania, Gdańska i Wrocławia, a także Krakowa. Prawdopodobnie dostępne będą tam również zdjęcia centrów Białegostoku i Szczecina.  

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

sonia67 22:46:49 | 2011-08-10
" bo ulicy tej w połowie/żadna inna nie dorasta!/To jest wizytówka miasta ! "
 Fragment wiersza Urszuli Kowalskiej pt. " Spacer Piotrkowską " z książki "Łódzkie czary-mary " .

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook