Hobbit - już wkrótce niezwykła podróż

Hobbit - już wkrótce niezwykła podróż
(fot. EPA/Franck Robichon)
PAP / drr

"Hobbit: Niezwykła podróż 3D", pierwsza część nowej filmowej trylogii Petera Jacksona, według powieści J.R.R. Tolkiena, trafi do kin w Polsce 28 grudnia. W obsadzie są m.in. Martin Freeman, Ian McKellen i Cate Blanchett. Muzykę do filmu skomponował Howard Shore.

Powieść Tolkiena "Hobbit" (pełny tytuł: "Hobbit, czyli tam i z powrotem"; "The Hobbit or There and Back Again"), będąca prologiem do "Władcy Pierścieni", to historia wyprawy podjętej przez Bilbo Bagginsa, trzynastu krasnoludów i czarodzieja Gandalfa do Samotnej Góry, gdzie muszą stawić czoła smokowi Smaugowi. W jaskini Golluma Bilbo znajduje magiczny pierścień, który czyni go niewidzialnym.

Książka ukazała się w 1937 r. Do dziś sprzedano na świecie ponad 100 milionów egzemplarzy tej powieści, przetłumaczonej na 50 języków. Akcja "Hobbita" rozpoczyna się 60 lat przed wydarzeniami opisanymi we "Władcy Pierścieni".

Nowozelandczyk Peter Jackson i jego żona, scenarzystka Fran Walsh, zainteresowanie ekranizacją "Hobbita" wyrażali już w 1995 roku - przypominają producenci filmu. Według ówczesnych pomysłów, miała to być pierwsza część trylogii - dwa pozostałe filmy powstałyby na podstawie "Władcy Pierścieni".

DEON.PL POLECA

Pomysł upadł, gdy podjęto decyzję o realizacji trzech filmów według "Władcy Pierścieni". Stworzone przez Jacksona w latach 2001-2003 ekranizacje podbiły publiczność na całym świecie i zostały obsypane nagrodami. Za "Drużynę Pierścienia" przyznano cztery Oscary, za "Dwie wieże" - dwa, a za "Powrót Króla" - jedenaście. Po sukcesie trylogii producenci myśleli o szybkim nakręceniu "Hobbita". Jackson miał jednak wówczas inne plany. Do reżyserowania "Hobbita" wybrano więc innego znanego artystę.

W kwietniu 2008 r. misję tę powierzono meksykańskiemu reżyserowi Guillermo del Toro. Jackson miał z kolei produkować film i być jednym ze scenarzystów. Tworzenie scenariusza rozpoczęto w sierpniu 2008 r., nad tekstem pracowali del Toro, Jackson, Walsh i Philippa Boyens. Przygotowaniom do realizacji "Hobbita" towarzyszyło wiele dyskusji. Najpierw planowano nakręcenie dwóch filmów, później zapadła decyzja o stworzeniu trylogii.

- Początkowo zakładano, że pierwsza część filmu będzie ekranizacją książki, a druga stworzy fabularny pomost między "Hobbitem" i "Władcą Pierścieni". Jednak w 2009 r. w wywiadzie dla magazynu "Empire" del Toro zapowiedział, że obie części oparte będą na powieści "Hobbit". Ostatecznie wykorzystano także przypisy, jakie Tolkien stworzył do "Władcy Pierścieni" - opisują przygotowania producenci filmu.

Producenci przekonali Jacksona, by zamiast del Toro to właśnie on zajął się jednak realizacją "Hobbita". Tak też się stało - na krześle reżysera ostatecznie zasiadł Nowozelandczyk. Zdjęcia, kręcone w Nowej Zelandii, rozpoczęły się w marcu 2011 r., trwały do lipca 2012 r. Powstawały m.in. w dużych studiach Stone Street. Zdjęcia plenerowe kręcono w lokalizacjach znanych już widzom z "Władcy Pierścieni".

Informację o przekształceniu "Hobbita" w filmową trylogię Jackson ogłosił w lipcu 2012 r. - Miało to związek z dużą objętością nakręconego materiału i sporymi partiami wciąż niezrealizowanego scenariusza - wyjaśniają producenci.

Kręcąc "Hobbita", Jackson otoczył się grupą współpracowników, z którymi wcześniej realizował "Władcę Pierścieni". Znaleźli się wśród nich: australijski operator Andrew Lesnie, laureat Oscara za zdjęcia do "Drużyny Pierścienia", i kanadyjski kompozytor Howard Shore, nagrodzony Oscarami za muzykę do "Drużyny Pierścienia" i "Powrotu Króla".

W nowym filmie Jacksona widzowie zobaczą m.in. aktorów, którzy wcześniej grali we "Władcy Pierścieni". W obsadzie "Hobbita: Niezwykłej podróży 3D" (tytuł oryginalny filmu: "The Hobbit: An Unexpected Journey", prod. USA/Nowa Zelandia) znaleźli się: Ian McKellen (jako Gandalf), Ian Holm (jako Bilbo w starszym wieku), Cate Blanchett (Galadriela), Christopher Lee (Saruman), Hugo Weaving (Elrond), Elijah Wood (Frodo), Orlando Bloom (Legolas), Andy Serkis (Gollum).

Główną rolę, hobbita Bilbo Bagginsa w młodym wieku, zagrał nowy aktor jeśli chodzi o ekranizacje tolkienowskich powieści, Brytyjczyk Martin Freeman, który obchodził w tym roku 41. urodziny. - Potrafi być bardzo zabawny, by za chwilę uderzyć w ton powagi, a nawet patosu. To wielka i rzadka zdolność - powiedziała o Freemanie scenarzystka i koproducentka "Hobbita" Philippa Boyens.

Peter Jackson wspominał zaś: - Mieliśmy określoną wizję Bilbo i Martin pasował do niej idealnie. (...) W filmie jest wiele komediowych elementów, a Martin doskonale je podkreślał. Jest w nich zawarta psychologiczna prawda. -0 Bilbo to dla mnie bardzo brytyjska postać. Ktoś, kto lubi pić herbatę i grzać swe niezwykłe stopy przy kominku. To trudne zadanie dla aktora. Freeman jest aktorem najbliższym mojemu wyobrażeniu hobbita - dodał reżyser.

Thorin, Oin, Gloin, Balin, Dwalin, Fili, Kili, Dori, Nori, Ori, Bifur, Bofur, Bombur - takie imiona 13 krasnoludom, którzy towarzyszą Bagginsowi w wyprawie, nadał Tolkien. W filmie w ich role wcielili się m.in.: Richard Armitage (jako przywódca krasnoludów, Thorin), Graham McTavish (Dwalin), Ken Stott (Balin).

- Bilbo Baggins to hobbit kochający ponad wszystko spokój domowego zacisza. Niespodziewana wizyta czarodzieja Gandalfa całkowicie odmienia jednak jego życie. Gandalf zjawia się z kompanią krasnoludów, dowodzoną przez Thorina Dębową Tarczę. Przybysze snują plany odbicia skarbu ich przodków z Samotnej Góry, której strzeże przerażający smok Smaug - czytamy w przekazanym przez twórców opisie filmu.

- Mimo sprzeciwu hobbita, Gandalf uznaje, że będzie on idealnym uzupełnieniem kompanii. Gdy ruszają w drogę, Bilbo wciąż walczy z wątpliwościami i strachem, krasnoludy zaś nie do końca ufają nowemu towarzyszowi wędrówki. Wkrótce całą drużynę czeka zmierzenie się ze śmiertelnymi niebezpieczeństwami, muszą bowiem przemierzyć ziemie zabójczych orków i goblinów - czytamy dalej.

Film, zrealizowany w technice 3D, nakręcono z wykorzystaniem nowoczesnych kamer cyfrowych. - W kwietniu 2011 r. reżyser ujawnił, że zdjęcia powstają w prędkości 48 klatek na sekundę, zamiast standardowych 24, w celu zwiększenia jakości i płynności obrazu - przypomniał polski dystrybutor "Hobbita. Niezwykłej podróży 3D".

Światowe premiery dwóch kolejnych filmów - także w 3D - które złożą się na trylogię o hobbicie, zaplanowano na grudzień 2013 r. i lipiec 2014 r.

Uroczysta, światowa premiera "Hobbita: Niezwykłej podróży 3D" odbyła się 28 listopada w Wellington w Nowej Zelandii. Do kin w USA film ma wejść 14 grudnia.

Angielski pisarz J.R.R. Tolkien (John Ronald Reuel Tolkien, 1892-1973) był profesorem filologii germańskiej na Uniwersytecie w Oksfordzie, znawcą literatury i języka staroangielskiego. Powieść "Hobbit" opublikował w 1937 r., a jej kontynuację, trylogię "Władca Pierścieni" o dalszych losach bohaterów zamieszkujących mityczny świat Śródziemia, wydawał w latach 1954-1955. Pierwszym polskim wydawcą "Władcy Pierścieni" była Spółdzielnia Wydawnicza Czytelnik. Dzieło Tolkiena ukazało się jej nakładem w latach 1961-63, w przekładzie Marii Skibniewskiej. "Hobbita" jako pierwsze opublikowało w Polsce Wydawnictwo Iskry, w 1960 r.; autorką przekładu była Skibniewska.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Hobbit - już wkrótce niezwykła podróż
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.