Plenerowe kino na festiwalu "Transatlantyk"

Plenerowe kino na festiwalu "Transatlantyk"
(fot. eisenbahner / flickr.com / CC BY 2.0)
PAP / mh

Plenerowe kino Bałtyk zostanie uruchomione na czas trwania Międzynarodowego Festiwal Filmu i Muzyki Transatlantyk w Poznaniu. Jednorazowo filmy będzie mogło oglądać 100 widzów w specjalnie zaaranżowanych przestrzeniach.

Na placu przez budynkiem Concordii przy centralnym rondzie miasta ustawiono 50 łóżek z baldachimem, każde wyposażone we własny projektor filmowy i ekran. Jednorazowo projekcje będzie mogło oglądać 100 osób. Kino będzie działało od 16 do 20 sierpnia.

Nazwa kina nawiązuje do istniejącego wcześniej w tym miejscu, kina o tej samej nazwie. Obecnie w tym miejscu powstaje biurowiec.

"Chcemy przywrócić Poznaniakom - kinomaniakom na czas trwania festiwalu Transatlantyk Kino +Bałtyk+ myślę, że nasze plenerowe kino spodoba się mieszkańcom" - powiedziała PAP Aneta Grzegorzewska-Półtorak z Concordia Design organizatora kina plenerowego.

DEON.PL POLECA

W repertuarze Kina Plenerowego Bałtyk jest siedem filmów wybranych przez dyrektora artystycznego festiwalu. Seanse jest bezpłatny.

Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki Transatlantyk rozpoczyna się w środę - został on stworzony w roku ubiegłym przez kompozytora i laureata Oscara Jana A. P. Kaczmarka. Jego pierwsza edycję obejrzało ponad 38 tys. widzów.

Podobnie jak w ubiegłym roku festiwal zainauguruje uroczysta gala prowadzona przez Kaczmarka. Zabrzmią muzyczne motywy filmowe, a na scenie wystąpią m.in. Motion Trio oraz Orkiestra Kameralna l’Autunno.

W programie znalazły się pokazy prawie 170 filmów w 18 sekcjach tematycznych: Transatlantyk Panorama, Transatlantyk Docs 2012, Kino Kulinarne, Transatlantyk Konfrontacje, Transatlantyk Art i Eko, Nowe Polskie Dokumenty, Nowe Kino Niemieckie i Nowe Kino Skandynawskie, Wiosna Arabska, Wall Street Story, Narodziny mistrza: Alfred Hitchcock, Poza Gatunkiem - Sci-fi, Sezon, Bike Movies - Kino Rowerowe, Kino klasy B - ekstaza i mdłości, Transatlantyk dla Dzieci czy Oscar 2012 - nominacje nieanglojęzyczne.

W trakcie festiwalu młodzi kompozytorzy z całego świata po raz kolejny powalczą o nagrody w łącznej wysokości 70 tys. dolarów w dwóch konkursach muzyki filmowej: Transatlantyk Film Music Competition oraz Transatlantyk Instant Composition Contest. Konkursy zostaną przeprowadzone w dniach 18-20 sierpnia br. w Teatrze Wielkim w Poznaniu, a nazwiska laureatów zostaną ogłoszone dzień później, podczas gali zamknięcia festiwalu.

21 sierpnia br., na gali kończącej festiwal twórca i dyrektor Festiwalu Jan A.P. Kaczmarek wręczy po raz drugi w historii imprezy nagrodę Glocal Hero Award. W tym roku trafi ona do Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich.

Gościem specjalnym festiwalu będzie w tym roku aktor Julian Sands, który pokaże monodram "A Celebration of Harold Pinter" - monodram w reżyserii Johna Malkovicha.

Zaplanowano też koncert utworów amerykańskiego kompozytora tworzącego muzykę filmową, elektroniczną oraz jazzową Marka Ishama, autora soundtracków do takich filmów jak "Geniusz Tate", "Myszy i ludzie", "System", "Rzeka wspomnień", "Nell", "Blade: Wieczny łowca" czy "Siła i honor".

Festiwal potrwa do 22 sierpnia. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Transatlantyk, partnerem - Instytut Adama Mickiewicza i portal Culture.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Plenerowe kino na festiwalu "Transatlantyk"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.