"Więzienie - stracony czas". Film dla młodzieży

"Więzienie - stracony czas" - taki tytuł nosi film edukacyjny adresowany do młodzieży, m.in. z gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, świetlic środowiskowych i ośrodków opiekuńczo-wychowawczych. Opowiada o młodych ludziach, którzy łamią prawo i trafiają do więzienia.

 

Film jest wspólnym dziełem Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Warszawie oraz Mazowieckiej Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu.

 

W środę w kinie NoveKino Praha odbyła się uroczysta premiera filmu. Uczestniczyli w niej m.in. Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Działoszyński, Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Włodarski, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej abp Henryk Hoser.

 

Film otrzymał certyfikat programu Komendy Głównej Policji "Profilaktyka a Ty". - Ma on pokazywać młodym ludziom, że nie warto wkraczać na złą drogę, że są inne drogi w życiu. Cieszę się, że ten film powstał - powiedział szef policji.

 

W filmie - na przykładzie trzech młodych ludzi: Wojciecha, Marcina i Adama - pokazano konsekwencje wyborów życiowych, które mogą skończyć się złamaniem prawa i w rezultacie długoletnim więzieniem.

 

Wojciech skazany został na 10 lat pozbawienia wolności m.in. za pobicie ze skutkiem śmiertelnym - nożem zaatakował swojego rówieśnika, który wcześniej w pubie przez pomyłkę sięgnął po jego butelkę z piwem. Marcin także został skazany na 10 lat więzienia ponieważ pod wpływem alkoholu i środków odurzających prowadził samochód i spowodował wypadek. W wypadku tym zginęły dziewczyny, które poznał na dyskotece i postanowił podwieźć do domu.

 

Najkrótszy wyrok - 8 lat pozbawienia wolności otrzymał Adam, bliski kolega Wojciecha, który razem z nim kradł, napadał na innych oraz brał udział w ustawianych bójkach pseudokibiców. Codzienność życia w celi pokazana jest właśnie na jego przykładzie. Adam jest ofiarą fali w więzieniu, listownie zrywa z nim dziewczyna, matka płacze podczas widzenia. Monotonny rytm jego dnia wyznaczają tylko apele, posiłki, spacery i zamiatanie celi małą szczoteczką.

 

Autorami scenariusza są: psycholog więzienny z Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów Grzegorz Wróblewski, który ponad 10 lat pracuje z młodocianymi przestępcami oraz policjantki z Zespołu Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji Agnieszka Guza i Sylwia Kraszewska.

 

- Chcieliśmy przemówić do wyobraźni młodych ludzi pokazując kontrast między życiem na wolności, a życiem w więzieniu - powiedział Wróblewski. - Jestem bardzo pod wrażeniem tego filmu - przyznał po projekcji nadinsp. Działoszyński.

 

W filmie wystąpili aktorzy-amatorzy z siedleckiego Teatru "Fanum" oraz siedleccy licealiści. Zarówno zdjęcia, jak i montaż są dziełem funkcjonariuszy z Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów. Autorami muzyki do filmu są skazani z zespołu muzycznego z Zakładu Karnego w Raciborzu.

 

Film wraz z konspektem zajęć dla młodzieży ma trafić do szkół.

 

Uroczysta prezentacja filmu towarzyszyła VIII Ogólnopolskiej Konferencji Penitencjarnej odbywała się w środę w Warszawie. Organizatorami konferencji byli Naczelny Kapelan Więziennictwa ksiądz Paweł Wojtas i Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Warszawie ppłk Anna Osowska-Rembecka. W konferencji udział wzięli przedstawiciele instytucji rządowych, samorządowych, sądownictwa, policji, ordynariatu polowego, szkół gimnazjalnych i licealnych, uczelni wyższych, zakładów karnych i aresztów śledczych, zakładów poprawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapeutycznych.

 

Patronat nad konferencją objęli: minister sprawiedliwości Jarosław Gowin i ordynariusz warszawsko-praski abp Henryk Hoser.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook