"Dzień z życia" na otwarciu festiwalu

Pełnometrażowy dokument "Dzień z życia" (Life in a Day) 23 maja otworzy 51. edycję Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Reżyserzy Ridley Scott i Kevin Macdonald zaprosili Internautów z całego świata do zrealizowania wspólnego filmu. Efekt wzbudził sensację na tegorocznych festiwalach w Sundance i w Berlinie.

 

Oto eksperyment filmowy na skalę globalną: 80 tysięcy ludzi ze 197 krajów, wśród nich także Polak Tomasz Skowroński z Zakopanego, przesłało na YouTube zrealizowane przez siebie krótkie filmiki relacjonujące, czym był dla nich dzień 24 lipca 2010 roku. Reżyserzy Ridley Scott i Kevin Macdonald z pomocą sztabu selekcjonerów podjęli się wyboru i zmontowania odpowiednich fragmentów. W rezultacie powstał film jedyny w swoim rodzaju, będący nie tylko barwnym i dynamicznym kolażem, ale i próbą głębszej syntezy. Jak wygląda zwyczajny dzień przeciętnego mieszkańca naszej planety? Kim jest współczesny człowiek?

 

Dzień z życia miał światową premierę 28 stycznia na festiwalu w Sundance oraz równocześnie w Internecie. Ponownie udostępniony zostanie użytkownikom YouTube w rocznicę realizacji, 24 lipca 2011. W Krakowie weźmie udział w ekskluzywnym konkursie filmów dokumentalnych, otwierając drugie półwiecze festiwalu.

 

 

Ridley Scott – reżyser, producent i scenograf, nagrodzony za debiut w Cannes za film Pojedynek, był trzykrotnie nominowany do Oscara za filmy Thelma i Louise, Gladiator i Helikopter w ogniu (ze zdjęciami Sławomira Idziaka). Popularność zawdzięcza m.in. filmom: Obcy – 8 pasażer Nostromo, Łowca androidów, Hannibal, Robin Hood.

 

Kevin Macdonald – reżyser, producent, scenarzysta, laureat Oscara za film dokumentalny Jeden dzień we wrześniu i nagrody BAFTA (dwukrotnie, m.in. za Ostatniego króla Szkocji), autor kultowego Czekając na Joe.

 

51. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 23 – 29 maja 2011.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook