Rozpoczyna się Festiwal Off Plus Camera

Blisko 100 premierowych filmów z całego świata zostanie pokazanych podczas Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera, który rozpoczyna się w piątek w Krakowie. Gośćmi imprezy będą tacy artyści, jak reżyser Peter Weir oraz aktorzy Tim Roth i Amitabh Bachchan.

 

„Udało nam się sprowadzić mnóstwo znakomitych produkcji z całego świata. Jest to ten rodzaj kina niezależnego, który chcemy prezentować, a który niekonieczne trafi na ekrany polskich kin w normalnej dystrybucji” - oceniła podczas konferencji prasowej na rozpoczęcie festiwalu jego dyrektor programowa, Anna Trzebiatowska.

 

Wśród prezentowanych obrazów będą filmy nagrodzone i docenione na największych festiwalach filmowych: w Cannes, Wenecji, Rotterdamie, Karlowych Warach, Londynie, Berlinie czy Sundance Film Festival, który jest partnerem Off Plus Camera. Festiwal potrwa do 17 kwietnia.

 

Najważniejszym elementem krakowskiego festiwalu będzie konkurs główny „Wytyczanie drogi”, w którym o Krakowską Nagrodę Filmową w wysokości 100 tysięcy USD będzie walczyć 11 filmów młodych twórców z całego świata. Przewodniczącym jury tego konkursu został reżyser Jerzy Skolimowski.

 

Konkurs jest organizowany z myślą o twórcach, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę. Ma on charakter międzynarodowy i mogą startować w nim filmy, które są debiutami bądź drugimi produkcjami w dorobku danego twórcy.

 

„Chcemy, aby to były produkcje z całego świata, prezentujące przekrój kina niezależnego” - zaznaczyła dyrektor programowa.

 

Podczas tegorocznej edycji festiwalu po raz pierwszy swoją nagrodę w wysokości 10 tysięcy USD przyznają członkowie Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych, FIPRESCI. Otrzyma ją jeden z filmów startujących w konkursie głównym.

 

Nowościami programowymi tegorocznego Off Plus Camera będą „Filmowe oblicza kobiet” oraz prezentacja nowego kina z Irlandii, Niemiec i Azji.

 

Po raz pierwszy zostaną też wręczone nagrody w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych. Dziesięć filmów oceniać będzie zagraniczne jury, któremu przewodniczy amerykańska aktorka Rose McGowan, znana z podwójnej roli w „Grindhouse” Roberta Rodrigueza i Quentina Tarantino. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 100 tys. zł - w podziale dla reżysera i producenta.

 

Dyrektor Off Plus Camera Szymon Miszczak dodał, że krakowski festiwal ma stanowić też platformę nawiązywania kontaktów i współpracy między polskimi filmowcami i zagranicznymi gośćmi, go odwiedzającymi. „Dla nas najważniejsza jest współpraca z Instytutem Sundance, to kolejny rok, w którym w programie mamy sekcję tworzoną wspólnie z przedstawicielami tego amerykańskiego festiwalu” - podkreślił Miszczak.

 

Podczas festiwalu nie zabraknie również stałych sekcji festiwalu, takich jak: „Odkrycia”, „From the Gut” oraz „Nadrabianie zaległości”.

 

W „Odkryciach” zaprezentowane zostaną filmy, które odniosły sukcesy na największych światowych festiwalach. Sekcja „Nadrabianie zaległości” to prezentacja ważnych filmów, które nie pojawiły się w polskiej dystrybucji. Z kolei „From The Gut” współtworzona jest przez ekipę Sundance Film Festival i prezentuje dokonania amerykańskiego kina niezależnego.

 

Krakowski festiwal otworzy w piątek najnowszy film wybitnego australijskiego reżysera Petera Weira – „Niepokonani” z Colinem Farrellem i Edem Harrisem w rolach głównych, w którym weźmie udział sam reżyser. Australijczyk będzie jednym z gości specjalnych imprezy.

 

W Krakowie pojawić się mają także inne zagraniczne gwiazdy. Brytyjski aktor Tim Roth, znany m.in. z filmów Quentina Tarantino "Wściekłe psy" i "Pulp Fiction" przyjedzie na festiwal, aby odebrać Nagrodę "Pod Prąd". Gościem z Indii będzie Amitabh Bachchan, uznawany za żywą legendę Bollywood. Wystąpił on w ponad 150 produkcjach, z których wiele uzyskało status kultowych lub klasycznych.

 

Rose McGowan znana z ról w serialach telewizyjnych „Czarodziejki” oraz „Bez skazy” oraz podwójnej roli w „Grindhouse” Roberta Rodrigueza i Quentina Tarantino będzie przewodniczyć jury Konkursu Polskich Filmów Fabularnych.

 

Z kolei America Ferrera, słynna z roli Betty Suarez, głównej bohaterki amerykańskiego serialu telewizyjnego „Brzydula Betty” pojawi się w Krakowie w związku z pokazem filmu „The Dry Land”, którego jest również producentką.

 

W sobotę na festiwalu spodziewany jest prezydent Bronisław Komorowski, który na specjalnym pokazie obejrzy w towarzystwie Petera Weira jego film „Niepokonani”.
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook