Powstaje film o kultowej "Honoratce"

Niezależny producent filmowy z Krakowa - Oficyna Filmowa Galicja - realizuje film o łódzkiej kawiarence "Honoratka", miejscu, w którym przez lata spotykali się m.in. znani aktorzy, reżyserzy, pisarze, malarze. Reżyserem i scenarzystą jest Leopold Rene Nowak.

 

Zdaniem Nowaka, łódzka "Honoratka" to miejsce kultowe nie tylko dla artystów, ale również dla elit intelektualnych i naukowych. Funkcjonowała od końca lat 40. ubiegłego wieku do połowy lat 70. Reżyser wyznał, że nie spotkał nigdy podobnego miejsca, gdzie "bez alkoholu, ale przy ciastku rozmawiano o kobietach, kulturze, nauce i filmie".

 

Według reżysera, ta kawiarenka jest "swoistą historią polskiej, powojennej kinematografii". Jest przekonany, że przez jej wnętrze przewinęły się prawie wszystkie znaczące postaci polskiego kina. Nowak uważa, że to właśnie w "Honoratce" powstawały pomysły filmów, tematów, obsad aktorskich, projektów scenografii, doboru ekip produkcyjnych. Dla przykładu wymienia Romana Polańskiego, który w tej łódzkiej kawiarence "wymyślił" "Dwóch ludzi z szafą" czy "Nóż w wodzie". Nowak podkreśla, że oprócz pomysłów "rodziły się tu także dziesiątki małżeństw".

 

Reżyser przypomniał, że w "Honoratce" pojawiali się - oprócz Polańskiego - także m.in. Andrzej Wajda, Antoni Bohdziewicz, Barbara Kwiatkowska, Janusz Gajos, Jerzy Kłosiński, adwokat Andrzej Kern.

 

Jak poinformował Nowak, treścią tego 27-minutowego fabularyzowanego dokumentu jest "poszukiwanie przez dziennikarkę osób, które pamiętają tę kawiarenkę". Przyznał, że w ramach scenariusza udało się już porozmawiać z prawie 30 osobami.

 

Film powstaje w koprodukcji m.in. z Muzeum Kinematografii.
 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?