Projekcja filmów o "Solidarności" z lat 80.

PAP / mik

Osiem godzin zrekonstruowanych cyfrowo materiałów filmowych z archiwum Video Studio Gdańsk, pokazujących historię Solidarności do Okrągłego Stołu, można oglądać od piątku na telebimie przed Dworem Artusa w Gdańsku.

Plenerowy pokaz filmów to jedna z imprez rozpoczynającego się oficjalnie w piątek wieczorem Festiwalu Solidarity of Arts.

- Pokazywany w ośmiogodzinnym bloku materiał podzielony został na kilka bloków tematycznych. Dotyczące one m.in. strajku w Stoczni Gdańskiej, skąd mamy trzyminutowe ujęcia zakończenia strajku zarejestrowane przez jedną z zachodnich telewizji, a także pierwszego zjazdu Solidarności, stanu wojennego, kultury niezależnej, pielgrzymek Jana Pawła II oraz Okrągłego Stołu - powiedział PAP prezes Fundacji Archiwum Filmowe w Gdańsku, Jacek Borzych.

Dodał, że część materiałów, głównie dotyczących stanu wojennego, nie była nigdy wcześniej publicznie pokazywana. Prezentowane filmy powstały w Video Studio Gdańsk, założonym w 1981 r. pod egidą Solidarności. Studio to było wówczas pierwszą w Polsce firmą zajmującą się niezależną produkcją filmową.

DEON.PL POLECA

Tworzone na kasetach video filmy z roku na rok niszczeją. Aby temu zapobiec bezcenne dla współczesnej historii materiały przenoszone są na cyfrowe nośniki. Zajmuje się tym od 2005 r. Fundacja Archiwum Filmowe. Do tej pory udało się zdigitalizować ok. 1,5 tys. kaset z ok. 9 tysięcy znajdujących się w zbiorach Video Studio Gdańsk. Ok. trzech tysięcy kaset nie wymaga jeszcze natychmiastowej cyfryzacji i materiał na nich powinien się zachować jeszcze przez najbliższych kilka lat.

Filmy będą pokazywane przed Dworem Artusa codziennie do 30 sierpnia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Projekcja filmów o "Solidarności" z lat 80.
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.