Polski krótki metraż podbija Europę

Polski krótki metraż podbija Europę
(fot. Materiały prasowe)
PAP / mm

Siedem krótkometrażowych historii, m.in. "Rezonans" Mateusza Sadowskiego, "Hosanna" Katarzyny Gondek i "Nieprawdopodobnie elastyczny człowiek" Karoliny Specht, pokazanych będzie w 35 miastach w Polsce i 30 za granicą w ramach filmowego tournee Short Waves Grand Prix.

Publiczność obejrzy filmy fabularne, animowane, dokument oraz teledysk. Projekcje rozpoczynają się w piątek, potrwają do 30 marca.

"Rezonans" Sadowskiego (czas trwania: nieco ponad 6 minut) powstał jako "efekt czytania i rozmyślania o teoriach fizycznych, które proponują istnienie światów równoległych, o sporach dotyczących tego, czy świat ma strukturę ciągłą czy nieciągłą" - wyjaśnia organizator pokazów Fundacja Ad Arte.

"Hosanna" w reżyserii Gondek (9 i pół minuty) to "baśń o dziarskiej dziewczynce, która wpada do świata babki dewotki i sieje w nim słodkie spustoszenie - rujnuje i jednocześnie buduje na nowo babciny porządek rzeczy".

DEON.PL POLECA

W "Nieprawdopodobnie elastycznym człowieku" (niespełna 5 minut) Specht przedstawia historię kogoś, kto "urodził się bez własnego kształtu" i w kim "ciągłe deformacje oraz wtłaczanie w cudze formy budzą poczucie buntu". "Czy można żyć zupełnie niezależnie od innych? Kto i co decyduje o tym, jacy jesteśmy?" - zastanawia się reżyserka, zachęcając także widzów do zadania sobie tych pytań.

Pozostałe filmy, które można zobaczyć dzięki tournee krótkich metraży, to: "Ziegenort" w reż. Tomasza Popakula (19 minut), "Nasza klątwa" w reż. Tomasza Śliwińskiego (27 minut) i "Matka" w reż. Łukasza Ostalskiego (30 minut). Ponadto na liście siedmiu krótkich historii znalazł się teledysk, zatytułowany "Unconscious", autorstwa Martyny Iwańskiej (niecałe 5 minut).

Akcja animowanego filmu "Ziegenort" toczy się w małej nadmorskiej wiosce. Zapracowany ojciec stara się przyuczyć do zawodu rybaka nastoletniego syna. Introwertyczny chłopiec stanie w obliczu pierwszej poważnej rywalizacji. Z pewnych powodów "Ziegenort" kojarzyć się może z "Miasteczkiem Twin Peaks" - uznali organizatorzy projekcji.

Dokumentalna "Nasza klątwa" to osobista opowieść reżysera, który razem z żoną stara się oswoić lęk związany z bardzo rzadką, nieuleczalną chorobą ich niedawno narodzonego dziecka.

"Matka" to z kolei film fabularny, w którym tytułową rolę zagrała Danuta Stenka. Małgorzata, na co dzień ważny polityk, jedzie do domu nad jeziorem, ponieważ jej syn, narkoman, potrzebuje pomocy. Na miejscu kobieta znajduje półprzytomnego chłopaka oraz zmasakrowane ciało dziewczyny.

Teledysk "Unconscious" powstał do utworu duetu Rebeka pod tym samym tytułem. Przedstawia historię "hipnotyzującego i niepokojącego związku miłosnego".

Short Waves Grand Prix to prezentacja tego, co obecnie "najciekawsze w polskim krótkim metrażu" - ocenili organizatorzy pokazów, wyjaśniając, dlaczego wybrali właśnie te tytuły.

Wszystkie krótkie historie pokazywane będą na jednym łączonym seansie, który potrwa 102 minuty - zapowiedziano.

Projekcje odbędą się m.in. w: Jaśle (14 marca, Młodzieżowy Dom Kultury), Opolu (14 marca, kino Meduza), Warszawie (Warszawie, 15 marca, Kino Lab), Bydgoszczy (15 marca, Kino Mózg), Łodzi (16 marca, klub Owoce i Warzywa), Mielcu (16 marca, kino Galaktyka), Gdańsku (16 marca, KinoPort), Katowicach (21 marca, kino Kosmos), Wrocławiu (21 marca, Kino Nowe Horyzonty) i Krakowie (21 marca, Kino Pod Baranami).

Zagraniczne pokazy organizowane będą w tym samym czasie m.in. w: Berlinie (centrum kultury ACUD), Barcelonie (centrum kultury Miscelanea) i Brukseli (Actor's Studio).

Szczegółowe informacje o Short Waves Grand Prix dostępne będą na stronie www.shortwaves.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polski krótki metraż podbija Europę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.