Śladami wyjątkowej Żydówki

Joanna Petry Mroczkowska
Poniedziałek, 12 grudnia 2011, godz. 16:16
W czasie pielgrzymki zwiedzamy, odwiedzamy, "nawiedzamy". Jednak istotą prawdziwej chrześcijańskiej pielgrzymki jest świadomość nie tyle przemijania- upływu czasu, co zmierzania do konkretnego celu. Stąpania po drodze, która nie jest przypadkiem i nie prowadzi donikąd.
więcej

Żegnaj, Oblubienico!

Jacek Święcki
Poniedziałek, 12 grudnia 2011, godz. 09:24
Każda wyprawa, choćby najbardziej fascynująca, musi się kiedyś skończyć. W pewnym momencie do głosu zaczyna dochodzić wszelakiej maści zmęczenie, które zdecydowanie weryfikuje zbyt ambitne plany peregrynacji.
więcej

Nowe początki

Jacek Święcki
Niedziela, 13 listopada 2011, godz. 11:26
Do Tel Awiwu można szybko i tanio dojechać i z lotniska Ben Guriona jak i z Jerozolimy: pociągiem, autobusem lub szerutem. Pielgrzymów udaje się tam niewielu - bo niby cóż takiego można zobaczyć w nowoczesnym "molochu", którego mieszkańcy są znani ze swej religijnej obojętności?
więcej

Śladami błogosławieństw

Jacek Święcki
Niedziela, 13 listopada 2011, godz. 11:25
Najważniejszą budowlą z epoki Salomona, której pozostałości możemy do dziś podziwiać, jest, oczywiście, świątynia jerozolimska. Tym, którym szczególnie zależy na poznaniu jej dziejów i którzy po odwiedzeniu Ściany Płaczu (tj. zachodniego muru) oraz wzgórza świątynnego ze Złotą Kopułą czują pewien niedosyt, można śmiało polecić zwiedzenie parku archeologicznego rozciągającego się tuż pod bramą Gnojną.
więcej

Na tropie ostatnich Samarytan

Jacek Święcki
Niedziela, 13 listopada 2011, godz. 11:14
Sychem, obecnie Nablus, jest szczególnym punktem na mapie Ziemi Świętej, bo to przecież niemal dokładny geograficzny środek krainy, którą Izraelici mieli wziąć w posiadanie.
więcej

Miejsca prób i pokus

Jacek Święcki
Poniedziałek, 26 września 2011, godz. 13:04
Wędrówka Izraela po pustyni trwała 40 lat. U jej kresu Mojżesz oznajmił, że nie wejdzie z ludem Izraela do Ziemi Obiecanej, lecz zobaczy ją ze szczytu góry Nebo i tam umrze. Całkiem blisko tej góry wznosi się inna. Jej położenie zdaje się wskazywać, że tam właśnie Jezus podjął niedokończoną misję Mojżesza.
więcej

Tajemnica pustyni

Jacek Święcki
Niedziela, 25 września 2011, godz. 13:08
Pustynię naród wybrany zapamiętał i opisał jako miejsce swych narodzin. Tam właśnie bezładny tłum hebrajskich niewolników, w ciągu zaledwie 40 lat przekształcił się w Izrael, zupełnie nowy naród, mający swój własny porządek religijny, prawny i społeczny.
więcej

Góry niosące Głos

Jacek Święcki
Czwartek, 25 sierpnia 2011, godz. 12:38
Wejście na górę Mojżesza to dla wielu wyzwanie i uwieńczenie ich pobytu na Synaju. To właśnie tutaj, według odwiecznej tradycji, Mojżesz otrzymał od Boga kamienne tablice Prawa jako fundament Przymierza, a Eliasz - pouczenia dotyczące restauracji Przymierza w Izraelu.
więcej

Na grobach Patriarchów

Jacek Święcki
Poniedziałek, 1 sierpnia 2011, godz. 12:42
Po Ziemi Świętej pielgrzymujemy przede wszystkim po to, aby nawiedzić miejsca związane z Chrystusem. Dopiero potem odkrywamy, że jest ona święta także dlatego, że jest ziemią Obietnicy danej na początku dziejów zbawienia Abrahamowi
więcej

Szlakiem wód oczyszczenia

Jacek Święcki
Wtorek, 31 maja 2011, godz. 13:38
Czy nie po to udajemy się do Ziemi Świętej, aby lepiej poznać Boga i głębiej rozumieć jego Słowo? A ono mówi nam, że tylko ci szczęśliwi widzą Boga, których serce jest czyste. Nawiedzając miejsca, w których Jezus dokonywał oczyszczeń, nie sposób nie zauważyć, jak bardzo my sami ich potrzebujemy.
więcej

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?