Nabrać apetytu na chwilę w przestworzach

Nowy Dziennik

Patrząc na kitesurferów wzbijających się na kilka sekund na wysokość kilku, a nawet kilkunastu metrów nad wodę, można nabrać apetytu na chwilę w przestworzach. Nie jest to takie trudne, na jakie wygląda.

 

"Widzisz tych wariatów? Widzisz, jak szaleją i wywijają salta w powietrzu? Też bym tak chciał. Chociaż raz". Tak zawsze mówił Andrzej do żony, kiedy spacerowali po plaży. Potrafił godzinami siedzieć na piasku i podziwiać kitesurferów. Wtedy, trzy lata temu, nie wiedział, że kiedy raz spróbuje, to już nie będzie odwrotu. Dziś mówi, że "kitesurfing to magia lotu i niezwykłe uczucie szybowania".


Kitesurfing, zwany też kiteboardingiem, to obecnie najszybciej rozwijający się sport na świecie. Dlaczego? Bo jest prosty do opanowania i daje ekstremalne przeżycia, połączone ze skokami. Kiteboarding może uprawiać również każda przeciętnie sprawna osoba. Wystarczy umieć pływać na podstawowym poziomie, a bezpieczny sprzęt i wykwalifikowany instruktor to klucz do świetnej zabawy i niezwykłych osiągnięć. Natomiast samodzielne próby podejmowania się sportu są zdecydowanie odradzane. Z kiteboardingiem jest podobnie jak z nurkowaniem. W obu sportach istnieją sztywne zasady bezpieczeństwa, których przestrzeganie w zasadzie eliminuje ryzyko.


Naukę kitesurfingu rozpoczyna się od solidnych podstaw teoretycznych, później od sterowania latawcem treningowym na lądzie, a dopiero potem niekończącą się przygodę z pływaniem i skakaniem na wodzie. "Z każdym wejściem na wodę uczysz się czegoś nowego i szybko przekonujesz się, że kite to nie kwestia siły, ale finezji" – przekonuje Andrzej.


Pływanie z latawcem daje nieograniczone możliwości – można pływać po powierzchni wody i robić ewolucje w powietrzu i poczuć wiatr w przysłowiowych żaglach. "Granice wyznacza jedynie czas, bo jeśli złapiesz bakcyla kiteboardingu, każdy wolny dzień chcesz przeznaczyć na pływanie" – mówi Andrzej i dodaje: "Ekstremum tego sportu nie polega wyłącznie na skokach i wykonywanych w powietrzu saltach. Poziom adrenaliny podnosi się również wtedy, kiedy trzeba zmierzyć swoje możliwości płynąc po wysokich i spienionych falach".

 

Sport nie tylko dla panów

 

Każda dziewczyna, która lubi sport i świetną zabawę, powinna spróbować swego szczęścia w kiteboardingu. Jest to głównie sport techniczny, niewymagający wielkiej siły fizycznej, co kobietom daje spore możliwości. Faceci często nieufnie patrzą na drobną dziewczynę z latawcem, po czym szybko przekonują się, że dzięki bezpiecznej zabawie i zdobywanemu sukcesywnie doświadczeniu mają one świetne rezultaty. Panom bowiem zwykle spieszy się do skakania i wykonywania trików na kajcie, i to często ich gubi. A kiedy mowa o paniach i ich możliwościach, to warto tu wspomnieć o piętnastoletniej Asi Litwin, która jest jedną ze wschodzących gwiazd PKRA World Tour. Ta drobna dziewczynka nosi w sobie ogrom energii, spontaniczności i technicznego zaplecza w jednym. Jej możliwości są nieocenione!

 

Kite’owy raj

 

Ogromną popularnością cieszy się hiszpańska miejscowość Tarifa. To miejsce jest rajem dla kitesurferów. Silny i stale wiejący przez cały rok wiatr sprawia, że plaże Tarfiy wypełnione są setkami latawców. Znajduje się tu również mnóstwo sklepów, szkółek i moteli. Wszystko z myślą o kitesurferach.


Warto też wymienić greckie wyspy Naxos czy Paros oraz popularną Rodos z dwiema polskimi bazami na południu wyspy. Kolejnym dobrym miejscem będzie Egipt i miasta Hurgada, Safaga i Elgur. A w okresie zimowym warto też pamiętać o plażach Florydy, na których kitesurferskich wariatów nie brakuje. Co więcej, organizują oni między sobą zawody, rejsy "down-wind". Zawodnicy ustalają punkt A, z którego wyruszają, i docelowy punkt B, gdzie kończą swój rejs. Taki rejs ma jednak rację bytu jedynie przy odpowiednich warunkach pogodowych, a dokładniej – przy odpowiednim kierunku wiatru.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?