W Tatrach wzrasta zagrożenie lawinowe

Turyści na Kasprowym Wierchu. Załamanie pogody i gwałtowne ochłodzenie spowodowało, że w Tatrach spadł śnieg. (fot. PAP/Grzegorz Momot)

Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wznowili w czwartek poszukiwania 28-letniego biegacza, który we wtorek wyszedł Tatry i nie wrócił. Mężczyznę mogła w Tatrach zaskoczyć śnieżyca - od czwartku obowiązuje tu drugi stopień zagrożenia lawinowego.

 

Poszukiwany Jerzy Krzemiński jest pasjonatem biegów górskich. Jak powiedział rzecznik zakopiańskiej policji Krzysztof Waksmundzki, od pół roku wynajmował on pokój w Zakopanem. Mężczyzna we wtorek po południu w lekkim sportowym ubraniu wybrał się w góry i nie wrócił. O jego zaginięciu policję zawiadomił właściciel kwatery, którą wynajmował 28-latek. Miał wyjść w rejon Doliny Małej Łąki, Doliny Strążyskiej, Doliny Lejowej, Giewontu lub Czerwonych Wierchów.

 

W górach w nocy z wtorku na środę zaczął intensywnie padać śnieg i po raz pierwszy w bieżącym sezonie ogłoszono zagrożenie lawinowe.

 

W środę prowadzono poszukiwania zaginionego biegacza na szeroką skalę. Przeszukano rejon od Kasprowego Wierchu po Giewont oraz doliny reglowe. Policja ustaliła, że telefon komórkowy poszukiwanego logował się w Tatrach. O poszukiwaniach zostali także powiadomieni słowaccy ratownicy górscy.

 

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są złe i bardzo trudne. Na Kasprowym Wierchu leży już 45 cm śniegu a termometry na szczycie wskazują sześć stopni mrozu. Wszystkie szlaki zasypane są świeżą warstwą śniegu. Wyżej położone szlaki są nieprzetarte, co może utrudniać orientację w terenie. W części reglowej i na odcinkach leśnych, padający mokry śnieg powoduje łamanie się drzew, gałęzi i konarów.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook