Pod Babią Górą zakwitły przebiśniegi i wawrzynek wilczełyko

(fot. shutterstock.com)

Pierwsze zwiastuny wiosny - przebiśniegi i wawrzynek wilczełyko, zakwitły w samym środku kalendarzowej zimy w Zawoi u stóp Babiej Góry w Beskidach. Pylić zaczęły też leszczyny - poinformował w środę rzecznik Babiogórskiego Parku Narodowego Maciej Mażul.

 

- Tegoroczna zima jest wyjątkowo łagodna, choć jeszcze tydzień temu w Zawoi leżało 25 cm śniegu. Ocieplenie poczuły także ptaki, wśród których zauważyliśmy ożywienie. Aura przypomina marzec i przedwiośnie. Pamiętajmy jednak, że to luty i w każdej chwili może sypnąć śniegiem - dodał Mażul.

 

Tegoroczna zima jest na tyle lekka, że prawdopodobnie nie skłoniła do snu niedźwiedzia, który bytuje w rejonie Babiej Góry. Zauważono jego tropy. - Możemy podejrzewać, że drapieżnik nie zapadł w zimowy sen - powiedział Maciej Mażul. Niedźwiedzia bardzo trudno spotkać w beskidzkich lasach. Jest ostrożny i unika człowieka. To największy drapieżnik żyjący w polskich lasach.

 

W Zawoi temperatura sięga w ciągu dnia 10 st. C. Przyrodnik zaznaczył jednak, że na Babiej Górze, najwyższym szczycie Beskidów, utrzymują się zimowe warunki. Przy schronisku na Markowych Szczawinach leży niemal pół metra śniegu, a na północnych stokach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

 

Babiogórski Park Narodowy obejmuje cały okolice Babiej Góry (1725 m n.p.m.). W 1977 roku teren ten uznany został przez UNESCO za światowy rezerwat biosfery.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?