Małopolskie: w Tatrach lawinowa trójka

(fot. shutterstock.com)

Trzeci - znaczny stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w poniedziałek ratownicy TOPR. To efekt halnego, który przeniósł śnieg w formacje wklęsłe i utworzył nawisy śnieżne - podkreślają ratownicy górscy.

 

Wyzwolenie lawiny w Tatrach jest teraz możliwe przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach - informują ratownicy.

 

Jak powiedział ratownik górski Adam Marasek, wiejący od sobotniej nocy wiatr halny, przyczynił się do powstania pryzm i nawisów śnieżnych. - Halny oraz zapowiadane opady śniegu zdecydowanie pogorszą stabilność pokrywy śnieżnej - dodał.

 

Wysoko w górach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin. W takich warunkach turyści powinni ograniczyć swoje wędrówki do górskich dolin, ale trzeba mieć na uwadze, że i niższe szlaki są mocno oblodzone. Po halnym na szlakach reglowych mogą zalegać powalone gałęzie i drzewa.

 

Wyjście na szlaki powyżej górskich schronisk wymaga odpowiedniego sprzętu i wiedzy o poruszaniu się w zimowych warunkach. W wyższych partiach Tatr na szlakach zalega świeży śnieg, a wiele miejscach ich przebieg jest niewidoczny. W partiach graniowych miejscami potworzyły się duże zaspy śnieżne.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?