Katedra Świętego Szczepana Męczennika

(fot. Iker / flickr.com)

Katedra Świętego Szczepana Męczennika to duma i jeden z symboli miasta Wiednia, znana z licznych przedstawień w dziejach malarstwa i grafiki. Wznosi się pośrodku Stephansplatz w sercu najstarszej części miasta...

 

Katedra jest najważniejszą i jedną z najstarszych świątyń w stolicy Austrii. Należy do największych katedr europejskich, jej całkowita długość wynosi 107 m, zaś szerokość 34 metry. Do wnętrza świątyni prowadzi kilka wejść, z których najbardziej znane są późnoromańska Brama Olbrzymów oraz bramy Biskupia i Śpiewaków z bogatą gotycką dekoracją rzeźbiarską.


Głównym patronem świątyni jest święty Szczepan, pierwszy ze znanych męczenników chrześcijańskich, o którym wspominają w Biblii Dzieje Apostolskie.


Obecna katedra jest trzecią świątynią znajdującą się w tym miejscu. Dwie z nich powstały za czasów panowania miejscowej dynastii Babenbergów; z pierwszej zachowały się jedynie relikty w podziemiach obecnej katedry, z drugiej zachowała się częściowo fasada zachodnia. Obecny gotycki kościół powstawał od XIV w. i jest jedną z najważniejszych fundacji władców z dynastii Habsburgów w średniowieczu.


Świątynia kryje liczne dzieła sztuki gotyckiej oraz barokowej, m.in. gotycki ołtarz z Wiener Neustadt, monumentalny grobowiec Fryderyka III - dzieło Mikołaja z Lejdy oraz kilkanaście barokowych ołtarzy, w tym główny z obrazem przedstawiającym męczeńską śmierć Świętego Szczepana. W podziemiach znajdują się groby książąt z austriackiej linii Habsburgów i ważnych osobistości Austrii.


Katedra jest ważnym ośrodkiem kultu maryjnego, w południowej nawie znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej z Pócs.

 

(fot. Gnadenbildes Maria Poetsch / pl.wikipedia.org)


4 grudnia 1955 św. Josemaría Escrivá de Balaguer, założyciel Opus Dei, modlił się przed "Gwiazdą Wschodu" (Stella Orientis) o rozszerzenie swej misji na kraje Europy Wschodniej, co po latach zostało w pełni zrealizowane. Na Węgrzech, w narodowym sanktuarium maryjnym w Máriapócs, jest czczona ikona z 1707, będąca kopią oryginału.


Ciekawostka:
Katedra była miejscem ślubu i pogrzebu Wolfganga Amadeusza Mozarta.

 

(fot. Rene Rivers / flickr.com)

 

(fot. Petr Dvorak / flickr.com)

 

(fot. Natalie Marchant / flickr.com)

 

(fot. Dennis Jarvis / flickr.com)

 

(fot. Dennis Jarvis / flickr.com)

 

(fot. Carmen Alonso Suarez / flickr.com)

 

(fot. Massimo Palmieri / flickr.com)

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

7

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook