Medytacja i gotowanie - wakacje w Tyńcu

Nauka gotowania według wskazań św. Hildegardy, warsztaty iluminatorstwa, medytacje i relaksacje w drodze oraz biblijne zarządzanie finansami - to tylko niektóre z propozycji rekolekcji przygotowanych przez benedyktynów z Tyńca.

 

Taki sposób spędzania wolnego czasu podczas wakacji cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Urlopowicze mogą nie tylko odpocząć, ale wyciszyć się, odizolować od codziennego zgiełku, a także odnowić się duchowo.
 

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, malowniczo położone na skalistym brzegu, jest najstarszym klasztorem na ziemiach polskich. Od samego powstania stanowiło ważny ośrodek życia duchowego i odgrywało istotną role w życiu kraju, a bramy opactwa były i są otwarte dla tych, którzy poszukują duchowego wsparcia. Na wszystkich, którzy chcą spędzić wakacje w Tyńcu czeka bogata oferta rekolekcji, warsztatów czy medytacji. Podczas urlopu ludzie włączają się w rytm życia jaki panuje w zakonie, uczestniczą w mszach i wspólnej modlitwie, a gdy chcą pobyć sami mogą pogrążyć się w lekturze, pomedytować lub zwyczajnie pomyśleć z dala od pracy, codziennych obowiązków i szybkiego rytmu życia.


W sierpniu odbędą się warsztaty poświęcone przepisom kulinarnym według wskazań św. Hildegardy. W trakcie warsztatów zaprezentowane zostaną zarówno dania kuchni skromniejszej, jak i tej bardziej wystawnej, w każdym jednak przypadku uwzględniające głoszona przez Hildegardę z Bingen zasadę harmonii ciała i ducha.

 

Dużym zainteresowanie wśród urlopowiczów cieszą się warsztaty dotyczące medytacji i relaksacji.


- "Medytacja i relaksacja w drodze" to warsztaty medytacyjne połączone z ascetyczną praktyką milczenia oraz nauką skutecznych metod relaksacji w rytmie klasztornego życia mnichów w Tyńcu - informuje o. Jan Paweł Konobrodzki OSB.

 

- Ponadto, uczestnicy będą mieli wyjątkową okazję doświadczenia medytacji i relaksacji, także w innych, szczególnych miejscach niedostępnych na co dzień jak: Klasztor OO. Kamedułów czynny nieprzerwanie od 1604r., Opactwo Benedyktynek w Staniątkach - pierwszy na ziemiach polskich klasztor benedyktynek z 1216 r., tysiącletnie Sanktuarium ŚŚ. Pustelników Świerada i Benedykta w Tropiu - dodaje.

 

Ciekawą propozycją benedyktynów są rekolekcje z postem wg wskazań św. Hildegardy. Zdaniem organizatorów post według świętej umożliwia przekształcenie słabości w uzdrawiające siły duchowe, porządkując cztery obszary, w których funkcjonuje człowiek-boski, kosmiczny, cielesny i duchowy. A ponadto sprzyja osiągnięciu pełnej harmonii w sposób łagodny i bezpieczny oczyszczając ciało i duszę przy zachowaniu pełnej witalności, dobrego samopoczucia i nastroju bez odczucia głodu. W rekolekcjach mogą wziąć udział wszyscy dorośli, którzy mogą i chcą doświadczyć duchowej jedności modlitwy i postu.

 

Post ten przebiega według sprawdzonych reguł św. Hildegardy. Podstawę diety postnej tworzy orkisz, wywary warzywne, owocowe i herbaty ziołowe. Odbywają się także wykłady z zakresu nauki św. Hildegardy, uczestnicy biorą udział w codziennej Mszy św., medytacjach, refleksji o życiu chrześcijańskim. Nie brakuje również świeżego powietrza, czyli spacerów i wycieczek.

 

Uczestnicy rekolekcji są również zapraszani do udziału w modlitwie liturgicznej mnichów, do indywidualnej medytacji, wprowadzani w osobiste czytanie Pisma świętego. Każdy z gości ma możliwość indywidualnej rozmowy z mnichem.

 

Tradycja benedyktyńska bardzo silnie zrośnięta jest z doświadczeniem piękna dlatego wśród ciekawych propozycji są także "rekolekcje w przestrzeni sztuki". Jak informuje o. opat Bernard Sawicki OSB sztukę można odnaleźć nie tylko w architekturze klasztornej, ale i w liturgii i duchowości tworzącej charakterystyczny benedyktyński styl: zadziwienie światem oraz pochylenie nad tajemnicą człowieka, które są wartościami bliskimi i ważnymi dla współczesnego człowieka.


- Tradycji benedyktyńskiej zawsze bliska była sztuka - czy to jako wyraz tęsknoty za Bogiem, czy to jako owoc spotkania z Nim. Ponieważ dzisiejszych czasach jedynie chyba już tylko sztuka jest w stanie skutecznie przekazywać wartości duchowe, stąd szczególna forma proponowanych tu rekolekcji - uważa o. Sawicki. - Dźwięki, plastyka - w pryzmacie pogłębionej refleksji i kreatywności - pozwalają inaczej spojrzeć na dotychczas znane temat związane z życiem duchowym - dodaje. Organizatorzy warsztatów chcą pokazać jak bardzo muzyka Sergiusza Rachmaninowa może być skutecznym medium łączącym nasze tęsknoty z mistyką. - Analiza i kontemplacja barw i odcieni obrazów może natomiast okazać się nowym kluczem do rozumienia i przeżywania tekstu biblijnego - informują.

 

Benedyktyni przyjmują także zgłoszenia na warsztaty medytacyjne. Ich zdaniem medytacja pozwala uchwycić głębszy i pełniejszy sens nadany wszystkiemu przez Boga. Porządkuje myślenie, wprowadza pokój serca i wskazuje zadania codzienności. - Możliwość uczestniczenia w rytmie dnia klasztornego, wyznaczonego pulsacją liturgii i pracy wydaje się odpowiednią przestrzenią dla zatrzymania się i pochylenia nad pytaniem o sens i cel naszego życia: oto droga medytacji - tak bardzo potrzebnej i poszukiwanej przez dzisiejszego człowieka - uważają mnisi.

 

Kolejną propozycją spotkań jest "Duchowość benedyktyńska dla świeckich". Benedyktyni zapraszają na rekolekcje, poprzez które chcą pomóc każdemu uczestnikowi, niezależnie od tego, w jakich warunkach żyje. Dzięki nim uczestnicy będą mogli zaczerpnąć coś z przesłania św. Benedykta który pragnął całościowo ukierunkować życie człowieka, nadać mu właściwy porządek, proporcje i harmonię. Do zasadniczych ćwiczeń duchowych podczas rekolekcji poza konferencjami należą czytanie Pisma Świętego, świadomy udział w liturgii, medytacja i życie braterskie.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook