Nowa plenerowa trasa na Wzgórzu Wawelskim

Zamek Królewski na Wawelu udostępni od wtorku dla turystów nową plenerową trasę "Dzieje wzgórza wawelskiego – budowle i obrona" wraz z Basztą Sandomierską. Trasę będzie można zwiedzać z przewodnikiem od maja do września.

 

Jak podkreśla dyrekcja zamku, wawelskie wzgórze, z górującym nad nim Zamkiem Królewskimi i katedrą, przez stulecia spełniało funkcje reprezentacyjne, religijne a także obronne. Fortyfikacje powstawały w ciągu prawie dziesięciu wieków – były wielokrotnie przebudowywane i rozbudowywane. Obecnie jest to złożony zespół zabytkowy o wysokiej wartości.

 

Nowa trasa ma przybliżyć turystom obraz dawnej gęstej zabudowy, z czasów kiedy Wawel był świetnie bronioną rezydencją, zamieszkałą przez kolejnych władców i ich dwory.

 

Trasa rozpoczyna się na wystawie "Wawel Zaginiony", przy modelu wzgórza przedstawiającym zabudowę Wawelu wg stanu z końca wieku XVIII.

 

Następnie przejściem przez sień Berrecciego zwiedzający przejdą na dziedziniec arkadowy zamku oraz na dziedziniec zwany dziedzińcem Batorego. Jest to mały placyk pomiędzy murami zamku a katedrą, gdzie dawniej mieściła się murowana łaźnia królewska.

 

Trasa prowadzi dalej dziedzińcem zewnętrznym (wzdłuż muru okalającego katedrę), przez Bramę Wazów, w stronę północnych murów. Po przejściu Bramy Herbowej zwiedzający odwiedzą kaponierę, czyli budowlę forteczną służącą do ostrzeliwania podejść, z której rozciąga się ciekawy widok na Kraków.

 

Następnie trasa wiedzie w miejsce zachowanych murów otaczających zamek dolny i jednej z najstarszych wawelskich wież – wieży Złodziejskiej. Z tej części murów rozciąga się rozległy widok na południowo-zachodnią część miasta – począwszy od mostu Grunwaldzkiego i widoczne w oddali wieże sanktuarium łagiewnickiego, poprzez położone przy nabrzeżu Wisły Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, aż po most Dębnicki, a za nim w tle – klasztor kamedułów na Bielanach i Kopiec Kościuszki na wzgórzu Bł. Bronisławy.

 

Przejściem między basztą a budynkiem dawnego szpitala austriackiego turyści wejdą ponownie na dziedziniec zewnętrzny, gdzie zobaczą pozostałości zabudowy tzw. miasteczka wawelskiego: domów wikariuszy, szkoły katedralnej, Psałterii, dwóch kościołów św. Jerzego i św. Michała.

 

Trasę zakończy zwiedzanie nowo udostępnionej gotyckiej Baszty Sandomierskiej, z której górnej kondygnacji roztaczają się rozległe widoki na Kraków i okolice. Gotycka baszta powstała około roku 1460 za panowania Kazimierza Jagiellończyka. Była ona drugą z tzw. baszt ogniowych, przystosowanych do użycia broni palnej, wzniesionych od południowej strony Wzgórza Wawelskiego. W czasach pokoju baszta służyła jako więzienie dla osób szlachetnie urodzonych – pospolitych przestępców trzymano w lochach.

 

Trasę „Dzieje wzgórza wawelskiego – budowle i obrona” można zwiedzać z przewodnikiem codziennie od maja do września w dni bezdeszczowe. Jej przejście zajmuje około 1,5 godziny.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~teresa 20:37:30 | 2011-06-29
Dziękuję wszystkim za dotrzymanie towarzystwa,dzięki wam nie musiałam tyle myśleć o .... Jeżeli chodzi o autostop- wcale nie musi być niebezpieczny w dzisiejszych czasach- wystarczy zrobić zdj. komórką  samochodu ,który nas zabiera [ tablic rejestr.]  i wysłać do zaufanej osoby , wsiadać i tak na każdym etapie zmiany wozu. Taki monitoring. Tym ,którzy nie chcą być ścigani przez stosowne organa ,bo wybierają się na długą samotną podróż bez rodziny i biletu powrotnego polecam krótką wizytę na posterunku policji i złożenie oświadczenia- "nie nżyczę sobie poszukiwań".  To wolny kraj i każdy może robić co i gdzie mu się podoba w ramach prawa.

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook