Filozof o estetyce dnia codziennego

PAP - Nauka w Polsce
/ pk
Czwartek, 24 listopada 2016, godz. 13:25
W życiu codziennym stykamy się z coraz bardziej estetycznym jedzeniem i serialami - niektóre z nich można wręcz określić mianem dzieł sztuki. O tym m.in., czym takie doświadczenie różni się od wizyty w muzeum czy galerii opowiada w rozmowie z PAP dr Adam Andrzejewski, filozof z Uniwersytetu Warszawskiego.
więcej

Jakie pułapki czekają na nas w restauracjach?

PAP - Nauka w Polsce
Ewelina Krajczyńska / pk
Środa, 23 listopada 2016, godz. 13:38
Dynamiczna muzyka i jasne oświetlenie w barach szybkiej obsługi to nie przypadek. Dzięki nim zjemy szybciej, a wychodząc, zrobimy miejsce kolejnym klientom. Małe restauracyjne miseczki sprzyjają z kolei zamawianiu większej ilości jedzenia. Restauratorzy stosują sporo pułapek sprawiających, że zostawiamy u nich więcej pieniędzy, niż zamierzaliśmy.
więcej

Czy oko może być "oknem do mózgu"?

PAP - Nauka w Polsce
/ pk
Wtorek, 15 listopada 2016, godz. 10:23
Oko jest "oknem do mózgu" - przekonują lekarze okuliści. Badanie OCT, czyli optyczna koherentna tomografia oka, umożliwiając analizę komórek i włókien nerwowych, pozwala wykryć i ocenić progresję chorób neurodegeneracyjnych.
więcej

Narcyzm dobry na krótką metę

PAP - Nauka w Polsce
/ pk
Poniedziałek, 14 listopada 2016, godz. 11:57
Narcyzi robią świetne pierwsze wrażenie i szybko zdobywają popularność w nowej grupie. Jednak po jakimś czasie na pozycję najbardziej lubianych wysuwają się osoby empatyczne, o wysokiej inteligencji emocjonalnej - wykazał międzynarodowy zespół naukowców.
więcej

Zobacz transmisję live z orbity Ziemi [WIDEO]

SPACE & UNIVERSE (Official) / youtube.com / pk
Wtorek, 8 listopada 2016, godz. 07:00
Dzięki transmisji udostępnionej na YouTube możesz zobaczyć, jak właśnie w tym momencie wygląda Ziemia widziana z kosmosu. Polecamy to sprawdzić, szczególnie jeśli potrzebujesz chwili relaksu.
więcej

Już wkrótce możemy iść po trufle zamiast na grzyby

PAP - Nauka w Polsce
Agnieszka Libudzka / pk
Czwartek, 3 listopada 2016, godz. 14:26
Polscy naukowcy wyhodowali na plantacjach trufle. - To duży sukces, bo po 8 latach badań udało się na tyle podpatrzeć naturę, że w tym roku w uprawach po raz pierwszy pojawiły się owocniki trufli letniej (Tuber aestivum) - ocenił prof. Zbigniew Sierota.
więcej

Studia doktoranckie z piwowarstwa

PAP - Nauka w Polsce
Karolina Duszczyk / pk
Piątek, 28 października 2016, godz. 14:16
Pionierskie studia z browarnictwa i słodownictwa w ramach projektu European Joint Doctorate Food Science ruszają na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie.
więcej

Zobacz starożytne Pompeje w 3D

histmag.org
Antoni Olbrychski / pk

Niedziela, 23 października 2016, godz. 08:00
Naukowcy z Uniwersytetu w Lund pracują nad cyfrową rekonstrukcją jednego z domów w starożytnych Pompejach. Projekt ma przedstawić życie codzienne w mieście, zanim wybuch Wezuwiusza przysypał je warstwą lawy i popiołu.
więcej

Kiedy kometa zawiruje się na śmierć

PAP - Nauka w Polsce
Ewelina Krajczyńska / pk
Środa, 19 października 2016, godz. 12:34
Komety, tak jak inne ciała w kosmosie, obracają się wokół własnych osi. Naukowcy przypuszczają, ze prędkość ich wirowania czasami jednak niebezpiecznie wzrasta, a wtedy kometa rozpada się na kawałki i umiera, zawirowując się na śmierć. Ten rodzaj samobójczej śmierci komet bada polski naukowiec.
więcej

Rewolucyjne odkrycie Polaków w badaniach nad początkami życia

PAP - Nauka w Polsce
Szymon Zdziebłowski / pk
Piątek, 14 października 2016, godz. 10:17
Najstarsze organizmy eukariotyczne, czyli takie które posiadają jądra komórkowe, są starsze o blisko 1 mld lat. Te znane do tej pory liczyły 1,8-1,6 mld lat. Odkrycia dokonał międzynarodowy zespół pod kierunkiem badaczy z Instytutu Paleobiologii PAN.
więcej

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?