Jedna z tajemnic Całunu Turyńskiego odkryta. Naukowcy nie mają wątpliwości...

Aleteia.org / Szymon Żyśko
Środa, 26 kwietnia 2017, godz. 15:13
Naukowcy badający Całun Turyński są coraz bliżej odkrycia prawdy o tym cudownym płótnie. Właśnie potwierdzili kolejny niesamowity fakt. Dzięki nim wiemy, że relikwie powstały w … czasach Jezusa.
więcej

To jedne z pierwszych takich ujęć na świecie [WIDEO]

Cambridge University / youtube.com / pk
Niedziela, 23 kwietnia 2017, godz. 08:00
Kręcenie podobnych filmów było do tej pory niewykonalne. Wielu ludzi straciło życie próbując uwiecznić erupcję wulkanu z tak bliska. Dzięki rozwojowi techniki stało się to możliwe.
więcej

Sztuczna inteligencja pokonała ludzi w pokera

PAP Technologie / pk
Środa, 19 kwietnia 2017, godz. 09:54
Podczas serii pokazowych partii pokera, które odbyły się w Chinach, komputer wyposażony w sztuczną inteligencję zdecydowanie pokonał grupę sześciu pokerzystów. Podczas trwającej pięć dni rozgrywki system zwany Lengpudashi wygrał 290 tys. dolarów.
więcej

Odkryto planetę podobną do Ziemi z gęstą atmosferą

PAP / pk
Piątek, 7 kwietnia 2017, godz. 08:51
Po raz pierwszy udało się zaobserwować planetę podobną do Ziemi posiadającą gęstą atmosferę - potwierdziła grupa astronomów z Keele University w artykule opublikowanym w naukowym periodyku "Astronomical Journal".
więcej

Lepiej poznano rolę szpulek, na które nawinięte są nici DNA

/ Ludwika Tomala / pk
Wtorek, 28 marca 2017, godz. 10:06
Gdyby DNA nie było porządnie i dokładnie pozwijane w naszych komórkach, panowałby tam pewnie niezły bałagan! Badacze z UAM zbadali rolę szpulek, na które nawinięte są geny. Okazuje się, że struktury te odgrywają istotną, niepoznaną wcześniej rolę i w aktywacji, i w wyłączaniu genów.
więcej

Starożytne miejsce kultu w mazurskim jeziorze

PAP - Nauka w Polsce
/ pk
Poniedziałek, 27 marca 2017, godz. 10:20
Setki unikatowych złotych i srebrnych ozdób z III-IV w., uzbrojenie, a nawet fragmenty szklanego naczynia wykonanego z piasku pozyskanego z dna strumienia płynącego w Izraelu odkryli archeolodzy w czasie wieloletnich badań wykopaliskowych na dnie dawnego jeziora w Czaszkowie (woj. warmińsko-mazurskie).
więcej

Rodzina łagodzi obyczaje? Roztocza zyskują na towarzystwie swoich krewnych

PAP - Nauka w Polsce
Ludwika Tomala / pk
Poniedziałek, 20 marca 2017, godz. 06:04
Rywalizacja między samcami staje się mniej zacięta, traktowanie samic łagodniejsze, a w populacji rodzi się więcej potomstwa, jeśli roztocza przez kilka pokoleń są wystawione na towarzystwo swoich krewniaków. Tę ewolucyjną zależność pokazali w eksperymencie badacze z Poznania.
więcej

Naukowcy wreszcie wiedzą, co podgrzewa koronę słoneczną

PAP - Nauka w Polsce
/ Ewelina Krajczyńska / pk
Czwartek, 16 marca 2017, godz. 10:14
Zwykle im dalej od źródła ciepła, np. płomienia świecy czy piecyka, tym chłodniej. Inaczej jest na Słońcu. Korona słoneczna jest znacznie gorętsza niż warstwy położone bliżej słonecznego jądra. Naukowcy długo zastanawiali się, dlaczego tak się dzieje. Teraz udało im się wykazać, że koronę słoneczną mogą podgrzewać tzw. fale Alfvéna.
więcej

Jak trwoga, to naprawdę opłaca się "iść do Boga"

PAP - Nauka w Polsce
Ewelina Krajczyńska / pk
Wtorek, 14 marca 2017, godz. 09:39
Jak trwoga to do Boga? Naukowcy, badając reakcje mózgowe katolików - wykazali, że taka strategia naprawdę przynosi korzyści. Dogmatyczne przekonania religijne stanowią bufor zabezpieczający przed lękiem i przynoszą ulgę w trudnych chwilach.
więcej

Czy ryby też mają gorączkę, gdy są chore?

PAP - Nauka w Polsce
/ pk
Czwartek, 9 marca 2017, godz. 10:36
Gorączka, która pomaga w walce z chorobą, pojawia się nie tylko wśród zwierząt stałocieplnych (np. ssaków), ale i np. wśród ryb. A u nich przecież temperatura ciała zależy przecież od temperatury otoczenia. Tzw. gorączce behawioralnej ryb przyjrzeli się badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?