Co zrobić z plastikiem i sztucznymi tworzywami?

Wytworzenie bluzy polarowej z 35 zużytych butelek PET, czy uzyskanie energii do oświetlenia pokoju z plastikowej torby, takie możliwości dają nam tworzywa sztuczne. Ich odpady - odpowiednio zagospodarowane - można ponownie wykorzystać na wiele różnych sposobów.

 

Kampanię na temat możliwości ponownego wykorzystania tworzyw sztucznych i ich roli we współczesnym świecie po raz trzeci prowadzi Fundacja PlasticsEurope Polska.

 

Jak wynika z danych przedstawionych przez Fundację, w Polsce w 2008 roku składowanie na wysypisku było ciągle główną metodą unieszkodliwiania odpadów z tworzyw sztucznych. Z łącznej ilości ponad 1 miliona 300 tys. ton odzyskano jedynie 200 tys. ton odpadów (15 proc.). W wiodących krajach UE proporcje były wówczas odwrotne: składowanych było mniej niż 15 proc. zużytych tworzyw sztucznych.

 

Ze wstępnych badań Consultic/PEMRG na rok 2009 wynika, że recyklingowi i odzyskowi energii poddano w Polsce już 20 proc. plastikowych odpadów, ale w dalszym ciągu 80 proc. z nich trafia na wysypiska.

 

- Nasza akcja ma zwrócić uwagę Polaków na konieczność segregowania odpadów z tworzyw sztucznych. Każdy wyrzucany plastik ma swoją wartość - to surowiec wtórny i nie powinien trafiać na wysypiska - mówi dyrektor Fundacji PlasticsEurope Polska dr Grzegorz Rytko.

 

Jak informuje Fundacja, większość materiału odzyskanego obecnie w procesie recyklingu pochodzi z opakowań. Ich udział w całej ilości zużytych wyrobów z tworzyw sztucznych wynosi ok. 63 proc. W Europie recyklingowi poddanych zostaje 40 proc. butelek i folii, 90 proc. skrzynek i pudełek. Jednak ilość tworzyw mieszanych poddawanych temu procesowi jest wciąż niewielka i wynosi w Europie poniżej 10 proc.

 

Przedstawiciele Fundacji zapewniają, że odpady z plastiku dzięki możliwościom ich zagospodarowania odgrywają istotną rolę w racjonalnym wykorzystaniu zasobów naturalnych i oszczędnym gospodarowaniu energią.

 

- To jedyny surowiec, który nie tylko można poddać recyklingowi, wielokrotnie przerabiając na nowe wyroby (np. z 35 zużytych butelek PET można wyprodukować bluzę z polaru); można również odzyskać zmagazynowaną w nim energię - wykorzystując go jako składnik do produkcji paliw alternatywnych.

 

Energia odzyskana z jednej tylko zużytej torby plastikowej pozwala oświetlać pokój 60-watową żarówką przez 10 minut. Wreszcie odpady z tworzyw mogą służyć w procesach przemysłowych jako substytut koksu i ropy naftowej, np. przy wytopie stali - informują przedstawiciele Fundacji.

 

W dodatku - jak informują przedstawiciele Fundacji - tworzywa sztuczne produkowane są prawie wyłącznie z paliw kopalnych, takich jak np. ropa naftowa. - W pewnym przybliżeniu można je uważać za "ropę naftową w formie stałej", a wartość opałowa odpadów z tworzyw sztucznych jest porównywalna z wartością paliw kopalnych. "Składowanie odpadów z tworzyw sztucznych na wysypiskach oznacza więc także utratę możliwości wykorzystania tego ogromnego potencjału" - czytamy w przesłany PAP komunikacie.

 

PlasticsEurope Polska, to fundacja reprezentująca producentów tworzyw sztucznych w Polsce. Jest częścią ogólnoeuropejskiego stowarzyszenia producentów tworzyw sztucznych PlasticsEurope - jednego z czołowych europejskich stowarzyszeń branżowych z siedzibą w Brukseli.

 

W ramach przeprowadzanej kampanii, Fundacja w 20 miastach Polski zaprezentuje specjalne plakaty zachęcające do segregacji odpadów i wskazujące wartości, jakie posiadają wyrzucane plastiki.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~ghj 17:08:15 | 2013-01-05
Może byłoby lepiej jeśli plastik byłby skupowany podobnie jak złom/

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~m. 14:01:07 | 2011-03-20
Pod pomysłem spalania plastików się nie podpisuję - powstają wtedy bardzo niebezpieczne dla środowiska substancje (dioksyny).

Oceń odpowiedz

 

 

Po godzinach 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook