Nastolatek dokonał rewolucji w diagnostyce raka

(fot. Youtube)

Amerykański nastolatek dotknięty śmiercią swojego wujka, postanowił zrobić wszystko, aby wynaleźć skuteczniejszą metodę diagnostyki raka. Chociaż setki naukowców mówiło, że to niemożliwe - nie dał za wygraną. Efekty? Piorunujące. 

 
Można pomyśleć, że takie historie zdarzają się tylko w filmach. Rodzinna tragedia, krewny który umiera na raka trzustki i zapał 15-latka, który dniami i nocami stara się zrozumieć jak można sprawić, aby ludzie mieli większe szanse w walce z tą śmiertelną chorobą. 
 
Idea Jacka Andraka była stosunkowo prosta. Od lekarza, który leczył jego wujka usłyszał: "Gdyby tylko udało się wykryć nowotwór wcześniej". Dlaczego zatem nie sprawić, aby badania było dostępne już na początkowych etapach edukacji? Najlepiej na lekcji biologii, w formie eksperymentu. 
 
Niestety dotychczasowe metody wczesnej detekcji tkanki rakowej były drogie i czasochłonne. Mimo tego nastolatek postanowił wcielić swój pomysł w życie. Do jego realizacji potrzebował jednak profesjonalnego laboratorium. Z prawie 200 naukowców do których wysłał listy, wszyscy odpowiadali, że to niemożliwe a on sam jest za młody na tego typu pracę badawczą. Jeden onkolog postanowił jednak zaryzykować. 
 
Johs Hopkins udostępnił Jackowi przestrzeń laboratoryjną, z której chłopak korzystał po zajęciach lekcyjnych. Dzięki zapałowi młodego geniusza, po wielu tygodniach intensywnych testów udało się opracować tekst, który wprawił w osłupienie całe środowisko medyczne.
 
Jack Andraka wynalazł metodę wczesnego wykrywania raka trzustki, która jest 168 razy szybsza, 400 razy bardziej czuła i 26 000 razy mniej kosztowna od dotychczas stosowanych. Jego dokonanie zauważyła firma Intel, która postanowiła uhonorować odkrywcę główną nagrodą w międzynarodowym konkursie na innowacje. Jack otrzymał 75 000 dolarów oraz mocną zachętę do dalszych poszukiwań.
 
Obejrzyjcie niesamowicie budujące wideo (dostępne tłumaczenie w języku polskim):
 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.94

Liczba głosów:

118

 

 

Komentarze użytkowników (48)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~wethaed 20:16:49 | 2013-10-10
A o co chodzi z tym rakiem? Jest to najłatwiej wykrywalna choroba z prostej przyczyny, że choruje na nią każdy. Problem w tym, że 99,99% ludzi dba o dom, samochód przyjemności większe czy mniejsze a o zdrowie wcale. Wyleczenie raka jest w gruncie rzeczy bardzo łatwe pod warunkiem, że zajmiemy się tym głównie sami i nie damy się wrobić w tzw radio- czy chemioterapię bo te metody służą tylko usuwaniu chorych komórek niszcząc przy tym zdrowe i zmniejszają szanse na usunięcie przyczyn. Podstawą jest oczyszczenie organizmu a głównie przewodu pokarmowego. Niedawno ukazała się dobra książka o dziwo napisana przez lekarza, którą radze poznać każdemu "Clean" Alejandro Jungera (jest po polsku). Doskonale wyjaśnia podstawę ludzkiego zdrowia i nawet jeśli ktoś nie chce stosować tytułowej metody to zastosowanie praktyczne wiedzy w niej zawartej jest warte każdych pieniędzy. Przy okazji polecam ją lekarzom bo większość znich zapomniała lub nie poznała eloementarnej fiziologi i procesów zachodzących w organiźmie jako całości.

Oceń 1 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~kid7 13:42:20 | 2013-10-10
a Intel ma to w ********, PR się liczy dla nich i to wykorzystali pięknie!!! Dział Marketingu 5+

Oceń 4 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~huberto34 22:25:39 | 2013-10-09
Jack i rak

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Lunn 21:59:13 | 2013-10-09
Slaba - wysil sie troche, to moze uda ci sie pobudzic mozg do wytworzenia polaczenia synaptycznego. Myslenie naprawde nie boli :) chociaz na twoim poziomie, kto wie... :D

...  ZAMKNIJ SIĘ MAŁY PRÓŻNY NIEDORZECZNY CZŁOWIEKU. To niepojęte, że niektórzy nawet w obliczu przełomowych odkryć, kiedy doświadczają czyjegoś geniuszu, dalej potrafią jedynie ********Ć OD RZECZY.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~me 04:02:55 | 2013-10-09
a w jego nazwisku kryje się Rak :)

tak, tak, przecież to jest wlasnie Jack Od-raka ;)

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Aniulcia 15:37:32 | 2013-10-08
WOW podziw chłopak jest genialny on poświęił tyle czasu i wysiłku ale się opłaciło w końcu udało mu się uratować miliony

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Słaba 15:05:34 | 2013-10-08
@Aska
Miałam trochę nadziei, że jesteś kulturalnym człowiekiem... I że faktycznie znasz jakieś rzeczowe artykuły...
No trudno. Życzę ci więcej życzliwości dla ludzi.
I żegnam, bo na rozmowę powiększającą ilość złośliwości w świecie - szkoda czasu.

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Aska 14:29:27 | 2013-10-08
Slaba - wysil sie troche, to moze uda ci sie pobudzic mozg do wytworzenia polaczenia synaptycznego. Myslenie naprawde nie boli :) chociaz na twoim poziomie, kto wie... :D

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Słaba 14:14:26 | 2013-10-08
@Aska
Napisałaś(łeś) o parę słów za dużo i o parę słów za mało...
Popraw się przynajmniej z tym drugim - podaj linki do ciekawych i rzeczowych artykułów. Może się zacznie lepsza dyskusja...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Aska 13:48:53 | 2013-10-08
Slaba - adekwatny nick do poziomu intelektu. Po co ci internet, skoro nie umiesz z niego korzystac? O zasadzie diagnozy mozesz przeczytac na wielu stronach, jak i o samym autorze... 

Oceń 1 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?