XIII Festiwal Nauki w Krakowie od 15 do 18 maja

XIII Festiwal Nauki w Krakowie od 15 do 18 maja
(fot. ignatianum.edu.pl)
PAP / slo

Blisko tysiąc wydarzeń: wykłady, warsztaty, pokazy doświadczeń i eksperymenty - zaplanowano podczas XIII Festiwalu Nauki, który w środę rozpocznie się w Krakowie. Odbędzie się on pod hasłem "Oblicza wody". Głównym koordynatorem Festiwalu Nauki jest po raz trzeci Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.

W organizację wydarzenia zaangażowanych jest 13 krakowskich uczelni, trzy instytuty PAN oraz osiem innych instytucji m.in. muzea, Urząd Statystyczny i Państwowa Straż Pożarna.

Hasło XIII Festiwalu Nauki nawiązuje do obchodów ogłoszonego przez ONZ Międzynarodowego Roku Współpracy w Dziedzinie Wody. - Chcemy zwrócić uwagę na problem czystości, niedoboru i wykorzystania wody - mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej przewodniczący Rady Programowej Festiwalu, prorektor Uniwersytetu Rolniczego ds. nauki i współpracy międzynarodowej dr. hab. Stanisław Małek.

Dodał, że wiele prezentacji przygotowanych przez uczelnie będzie poświęcona wodzie. - Mieszkańcy będą mogli się przekonać, co zawiera woda i przekazać ją do zanalizowania m.in. na zawartość anionów i kationów. Będzie sie też można dowiedzieć, jak zmienia się woda, w jaki sposób przechodzi w stan gazowy, czy mamy wpływ na jej kolor - mówił dziennikarzom dr. hab. Małek. Jak zapewnił każdy od lat dwóch do 102 znajdzie podczas Festiwalu coś ciekawego dla siebie.

DEON.PL POLECA

Dzień przed inauguracją festiwalu na Wiśle rozegrany zostanie IV Międzyuczelniany Wyścig "Smoczych łodzi" na dystansie 400 m i po raz pierwszy Wielkie Regaty Ósemek na dystansie 1000 m.

Podczas Festiwalu na płycie Rynku Głównego będzie się odbywał Festyn Nauki. Uczelnie i instytucje będą w namiotach prezentować proste doświadczenia, eksperymenty i pomiary. Będzie można zobaczyć np. szklankę z której nie wylewa się woda, przekonać się czy woda może płynąć pod górę, czy może powstać lód bez wody i co kryje się w kropli cieczy.

Szczegółowe informacje o wydarzeniach przygotowanych przez uczelnie można znaleźć na stronie www.festiwalnauki.ur.krakow.pl.

Szczegółowy program Akademii Ignatianum w Krakowie

Bezpłatnie będzie można zwiedzić niektóre muzea i instytuty oraz wziąć udział w warsztatach. Na Rynku odbywać się będą pokazy, jak ratować tonących. Będzie też można odwiedzić jednostki Straży Pożarnej. W konkursach zorganizowanych przez uczelnie i instytuty do zdobycia będą bilety na rejs statkiem po Wiśle.

Po raz pierwszy będzie działało Studio Telewizyjne Festiwalu Nauki w Krakowie, za pośrednictwem którego w internecie będą prezentowane najciekawsze relacje z festiwalu i rozmowy z naukowcami. Za organizację studia odpowiadają: Krakowska Akademia im. A. Frycza Modrzewskiego, Uniwersytet Rolniczy i ACK Cyfronet AGH. Redakcję tworzyć będą przeszkoleni studenci -wolontariusze z różnych uczelni.

Festiwal Nauki co roku przyciąga ok. 40 - 50 tys. osób, a wejść na stronę internetową jest od 50 do 100 tys.

W ramach tegorocznego Festiwalu Nauki, Uniwersytet Rolniczy zorganizował otwarty konkurs fotograficzny "Oblicza wody", na który nadesłano 864 zdjęcia. W konkursie wzięło udział 329 osób. Uroczyste wręczenie nagród nastąpi podczas inauguracji festiwalu. W kategorii dzieci nagrodę główną zdobyła Maja Stamirowska, w kategorii młodzież Marcela Chudzik, a wśród dorosłych Marcin Grot.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli m.in. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Barbara Kudrycka, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisław Kalemba oraz Minister Ochrony Środowiska Marcin Korolec. Głównym sponsorem XIII Festiwalu Nauki jest Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji SA w Krakowie. PAP - Nauka w Polsce jest patronem medialnym XIII Festiwalu Nauki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

XIII Festiwal Nauki w Krakowie od 15 do 18 maja
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.