W Krakowie nowe kierunki studiów

W Krakowie nowe kierunki studiów
(fot. agh.edu.pl)
PAP / drr

Buddologia, chemia budowlana, nanotechnologie i nanomateriały, rachunkowość i controlling – krakowskie uczelnie otwierają nowe kierunki i nowe specjalności studiów, często unikatowe w skali kraju.

Uniwersytet Jagielloński uruchomił nabór ma studia licencjackie o specjalności buddologia. - Buddyjska myśl, filozofia i religia jest jednym z najpopularniejszych ruchów na świecie, ale rzetelna wiedza akademicka na ten temat jest znikoma. My chcemy kształcić specjalistów, którzy taką wiedzę zdobędą i będą mogli podjąć dialog międzykulturowy - powiedziała prodziekan Wydziału Filozoficznego ds. studenckich prof. Marta Kudelska.

DEON.PL POLECA




Studenci buddologii poznają historię buddyzmu, jego współczesne formy, buddyjską filozofię, tradycję piśmienniczą i na podstawowym poziomie jeden z dwóch języków - sanskryt lub tybetański.

Nowością na UJ są też studia stacjonarne I stopnia o specjalności bioinformatyka - połączenie informatyki i biologii molekularnej. Studenci mają zdobyć wiedzę, która pozwoli im na pracę w laboratoriach i instytutach badawczych, firmach biotechnologicznych i farmaceutycznych.

Wśród studiów magisterskich na UJ jedną z wielu nowości jest specjalność wiedza o holokauście i totalitaryzmach na kierunku europeistyka. - To pierwsze tego typu studia w Polsce na poziomie magisterskim dla absolwentów studiów licencjackich humanistycznych - powiedziała dyrektor Centrum Badań Holokaustu UJ dr Jolanta Ambrosewicz–Jacobs.

- Program studiów z jednej strony daje szeroką wiedzę o historii i kulturze Europy, prawie, finansach i instytucjach europejskich, z drugiej strony bardzo specjalistyczną wiedzę o Holokauście i totalitaryzmach. Absolwenci zainteresowani historią i pamięcią Europy będą mogli szukać zatrudnienia w muzeach, instytucjach europejskich i organizacjach pozarządowych - zaznaczyła.

Studenci będą mogli odbywać staże i praktyki w kilkunastu instytucjach takich jak Państwowe Muzeum Auschwitz–Birkenau, Żydowski Instytut Historyczny, Centrum Badań nad Zagładą Żydów PAN, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich, Fundacja Ośrodka Karta.

Akademia Górniczo–Hutnicza odpowiadając na zapotrzebowanie rynku uruchamia wspólnie z Politechniką Łódzką i Politechniką Gdańską nowy kierunek chemia budowlana. - Program tego unikatowego kierunku został przygotowany w porozumieniu z przedstawicielami przemysłu po to, żeby kształcić zgodnie z potrzebami branży specjalistów znających nowoczesne materiały stosowane w budownictwie – powiedział rzecznik AGH Bartosz Dembiński.

Przez pierwsze cztery semestry studenci chemii budowlanej będą się kształcić według jednakowych programów na macierzystych uczelniach. Kolejne dwa semestry spędzą na dwóch partnerskich uczelniach, na ostatni, siódmy semestr znów wrócą do swojej macierzystej uczelni.

Nowym makrokierunkiem na AGH jest wirtotechnologia - jej absolwenci na podstawie zdobytej wiedzy na temat m.in. przetwórstwa metali, technologii materiałowych, informatyki i ekonomii będą umieli wykorzystać dostępne programy informatyczne do rozwiązywania problemów technologicznych. AGH prowadzi także nabór chętnych na inżynieria obliczeniową – makrokierunek dla osób, które chcą pracować w zespołach zajmujących się stosowaniem metod obliczeniowych w rozmaitych dziedzinach nauki i techniki.

Na Politechnice Krakowskiej nowością jest kierunek nanotechnologie i nanomateriały prowadzony przez wydziały Inżynierii i Technologii Chemicznej oraz Fizyki, Matematyki i Informatyki. Studenci najpierw będą zaliczać wspólną cześć zajęć, a potem wybiorą jedną z dwóch specjalności: technologie nanomateriałowe albo inżynieria nanostruktur.

Na Uniwersytecie Ekonomiczny nowym i unikatowym w skali kraju kierunkiem jest rachunkowość i controlling. Studenci będą uczyć się wdrażania i rozwijania systemów controllingu oraz zarządzania finansami przedsiębiorstw.

Uczelnie organizują także studia – najczęściej podyplomowe - zamawiane przez firmy i samorządy. Na AGH z takiej możliwości skorzystały np. Turon i PGNiG, a na Politechnice Krakowskiej - płocki Orlen i Urząd Miasta w Żywcu

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

W Krakowie nowe kierunki studiów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.