Grecy odkryli 37 starożytnych grobowców

Greccy naukowcy poinformowali o odkryciu 37 starożytnych grobowców z epoki żelaza na stanowisku archeologicznym położonym w północnej Grecji - donosi serwis internetowy PhysOrg.

 

Odkrycia dokonano podczas prac wykopaliskowych, prowadzonych w zachodniej części starożytnego cmentarzyska w Archontiko Pellas, znajdującego się w pobliżu ruin Pelli - stolicy starożytnej Macedonii.

 

Wśród znalezisk na stanowisku znajduje się hełm z brązu, z płytką zakrywającą usta wykonaną ze złota, oraz broń i biżuteria, wydobyte z grobowca wojownika z VI wieku p.n.e.

 

Odkryte grobowce pochodzą z okresu 650-280 r. p.n.e., obejmującego końcowy okres epoki żelaza i początki okresu hellenistycznego, a wśród wydobytych z nich artefaktów znajdują się żelazne miecze, groty włóczni i sztylety, a także wazy i inne wyroby ceramiczne oraz kosztowności wykonane ze złota, srebra i żelaza.

 

Wykopaliska na starożytnym cmentarzysku trwają od 2000 roku, a podczas dotychczasowych prac archeolodzy odnaleźli około 1000 grobowców, które - ich zdaniem - reprezentują tylko niewielką część całego stanowiska.

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook