4 dowody na to, że warto nosić brodę

(fot. pixabay.com)

Dzisiaj myślimy, że noszenie brody to kwestia gustu, upodobań i panującej mody. Tymczasem niektórzy Ojcowie Kościoła traktowali to bardzo poważnie.

 

Oczywiście Kościół nie naucza, że broda jest niezbędna do zbawienia. Mamy przecież wielu świętych, którzy prowadzili dobre i uczciwe życie, a ich wygląd nie miał tutaj żadnego znaczenia.

 

Panowie - warto jednak rozważyć poniższe argumenty:

 

 

1. Nie trzeba mówić "dojrzały i uczciwy" mężczyzna. Wystarczy powiedzieć: "brodaty" - Święty Augustyn (V wiek)

 

(fot. Domena Publiczna)

 

"Broda wskazuje na tych, którzy są odważni. Broda wyróżnia mężczyzn dojrzałych, uczciwych, aktywnych, żywiołowych. Tak naprawdę, zamiast używać takiego opisu, wystarczy powiedzieć - to brodaty mężczyzna" - (Objaśnienia Psalmów 133, 6).

 

 

2. Broda wyróżnia piękno męstwa i siły - Laktancjusz (IV wiek)

 

(fot. Domena Publiczna)

 

"Naturą brody jest w najwyższym stopniu wskazywanie na dojrzałość ciał, rozróżnienie płci oraz na piękno męstwa i siły" (De opificio Dei, 7).

 

 

3. Dbaj o brodę, bo to podoba się Bogu - Konstytucje apostolskie (IV wiek), autor nieznany

 

(fot. Domena Publiczna)

 

"Nie powinieneś się podobać ludziom dla grzechu, lecz Bogu ku świętości, aby mieć udział w życiu i wiecznym odpoczynku. Nie poprawiaj zatem naturalnej urody danej ci przez Boga, lecz skromnie ukrywaj ją przed ludźmi, nie zapuszczaj włosów na głowie, lecz raczej skracaj je i ścinaj, dbając o swą fryzurę, abyś czesząc włody i perfumując je nie ściągał na siebie uwagi kobiet (...). Nie wolno ci też golić zarostu na brodzie oraz wbrew naturze zmieniać wyglądu ludzkiej twarzy; powiada bowiem Prawo: "Nie będziecie golić waszej brody" (Kpł 19, 27). Twarz bez zarostu Bóg Stwórca przeznaczył dla kobiet, a uznał ją za niestosowną dla mężczyzn. Jeśli golisz się po to, aby zyskać na urodzie, sprzeciwiasz się Prawu i będziesz wstrętny przed Bogiem, który cię stworzył na swój obraz" (Konstytucje Apostolskie, ks. I, 3, 7-11).

 

 

4. Broda jest symbolem męstwa - Klemens Aleksandryjski (III wiek)

 

(fot. Domena Publiczna)

 

"Bóg zapragnął, by kobiety były gładkie (...), ale upiększył mężczyznę niczym lwa - dając mu brodę, którą obdarował go jako symbolem męskości" (Wychowawca, rozdz. 3).

 

*  *  *

 

Oczywiście, można byłoby te teksty potraktować jak żart. Powyższe teksty są owocem późnostarożytnej mentalności, czasów, w których golenie nie było czynnością prostą i powszednią.

 

Nie oznacza to jednak, że nie warto. Popatrzcie na Bożych szaleńców z Franciszkanów Odnowy:

 

(fot. lev radin / Shutterstock.com)

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook