Argentyna: nowy gatunek chomika nazwany od imienia papieża

(fot. shutterstock.com)

Odkryty w Argentynie nowy gatunek chomika został nazwany przez naukowców od imienia papieża Franciszka.

 

Jak poinformował zespół argentyńsko-amerykańskich biologów, który dokonał odkrycia, gryzoń o nazwie Oecomys franciscorum został znaleziony w maju br. w lasach dwóch prowincji tego południowoamerykańskiego kraju: Formosa oraz Chaco. Zwierzę jest bardzo rzadkim gatunkiem. - Poza Argentyną gryzoń ten może zamieszkiwać także w niektórych regionach Brazylii oraz Paragwaju.


W komunikacie naukowcy wyjaśnili, że nazwanie odkrytego gryzonia imieniem pochodzącego z Argentyny papieża ma związek z opublikowaną w ub.r. encykliką Franciszka pt. "Laudato si'", dotyczącą w swojej znacznej części dzieła stworzenia. - W dokumencie tym podoba nam się szczególnie stanowcza mowa papieża na temat współczucia oraz pojednania - napisali badacze Ulyses Pardinas, Pablo Teta, Jorge Salazar-Bravo oraz Phil Myers.

 

Oecomys franciscorum, zamieszkujący głównie na drzewach, jest zwierzęciem o długości ciała sięgającej 15 cm. Jego ogon mierzy zaś ponad 17 cm. W przeciwieństwie do innych znanych zwierząt z rodziny chomikowatych nowo odkryty gatunek ma szerszą czaszkę oraz inny układ zębów.

 

Badacze ujawnili, że inną osobą, która zainspirowała ich do nazwania gryzonia Oecomys franciscorum był też argentyński lekarz Francisco Maldonado.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook