Polscy artyści w nowojorskiej MoMa

Polscy artyści w nowojorskiej MoMa
Praca Edwarda Krasińskiego
wab

Wystawa zatytułowana "On Line: Drawing Through the Twentieth Century" śledzi radykalne przeobrażenia, jakim w XX wieku podlegało medium i idea rysunku w sztuce. W przeciągu tego czasu wielu artystów odeszło dość daleko od instytucjonalnej definicji rysunku, twórcy porzucili też papier jako podstawowy materiał, przenosząc rysowaną linię z kartki w przestrzeń trójwymiarową.

Na wystawie znalazło się około trzystu prac łączących malarstwo, rzeźbę, fotografię, film i taniec (utrwalone na filmie lub w formie dokumentacji). Dzięki temu wystawę można rozumieć jako już to dyskursywny przegląd historii stawiania znaków w ogóle, już to jako próbę zbadania alternatywnych obszarów rysunku w XX stuleciu.

Autorami prac są sławni artyści i twórcy względnie nieznani, wywodzący się z najróżniejszych krajów, nurtów i epok sztuki ostatniego wieku, m.in. Aleksander Rodczenko, Alexander Calder, Karel Malich, Eva Hesse, Anna Maria Maiolino, Richard Tuttle, Mona Hatoum, Edward Krasiński czy Monika Grzymała.

Edward Krasiński to polski rzeźbiarz, malarz, twórca instalacji, jeden z prekursorów polskiej neoawangardy lat 60. i 70. W 1968 Krasiński zaczął znaczyć przestrzeń artystyczną za pomocą niebieskiej taśmy - praktyka ta szybko stała się rodzajem sygnatury.

DEON.PL POLECA

Monika Grzymała jest artystką urodzoną w Polsce, mieszkającą obecnie w Berlinie. Jej instalacje przestrzenne mają charakter pośredni między architektoniczną interwencją a wielkoformatowymi rysunkami. Rzeźba site-specific "Bez tytułu (Szkielet rysunku)" stworzona została specjalnie na potrzeby wystawy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polscy artyści w nowojorskiej MoMa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.