Ukazały się wspomnienia o prof. Geremku

PAP / wab

Niepublikowane dotąd teksty Bronisława Geremka oraz wspomnienia o profesorze napisane przez jego przyjaciół znalazły się w książce "Bronisław Geremek: głos w Europie".

Książka "Bronisław Geremek: głos w Europie", polskie tłumaczenie książki "Une Voix en Europe", wydanej przez Fundację Jeana Monneta na rzecz Europy w Lozannie, to swoisty hołd dla zmarłego tragicznie w 2008 roku Bronisława Geremka. Obok niepublikowanych dotychczas w Polsce ostatnich przemówień profesora i wywiadów z nim, zawiera wspomnienia napisane przez najbliższych przyjaciół i współpracowników Geremka m.in. Adama Michnika, Jerzego Buzka, Henryka Samsonowicza, Jacques'a Le Goffa, Jose Marię Gil-Roblesa.

"W postaci Bronisława Geremka najbardziej zaskakiwał mnie fakt, że choć był prześladowany, po upadku nękającego go systemu natychmiast stał się rzecznikiem pojednania z tymi, którzy wcześniej go prześladowali. Pamiętam z mojej rodzinnej Hiszpanii podobny moment przełomowych zmian politycznych i mam wrażenie, że jeżeli obecnie cieszymy się demokracją, to między innymi dlatego, że podobnie jak Bronisław Geremek potrafiliśmy powściągnąć chęć zemsty. Ten właśnie duch pojednania miał dominować w zjednoczonej Europie z wizji Geremka" - mówił podczas piątkowej promocji książki Jose Maria Gil-Robles, w latach 1997-1999 przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

"Geremek był zarazem wielkim patriotą polskim i wielkim patriotą europejskim. Ostatnie dzieło, nad którym pracowaliśmy razem, to Traktat Lizboński. Geremek był podczas tych prac rzecznikiem wszystkich ubogich i wykluczonych" - podkreślił Gil-Robles.

DEON.PL POLECA

Bronisław Geremek, historyk mediewista, profesor nadzwyczajny Polskiej Akademii Nauk, w latach 1950-68 był członkiem PZPR, z której wystąpił na znak protestu przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. W następnych latach zaangażował się w działalność opozycji demokratycznej. W stanie wojennym był internowany. W latach 1987-89 przewodniczył Komisji Reform Politycznych Komitetu Obywatelskiego, która przygotowała koncepcję pokojowych przemian demokratycznych w Polsce. Po 1989 roku Geremek był posłem na Sejm kilku kadencji, ministrem spraw zagranicznych w latach 1997-2000, a od 2004 r. - posłem Parlamentu Europejskiego.

W książce "Bronisław Geremek: głos w Europie" znalazł się m.in. jeden z ostatnich wykładów wygłoszonych przez Geremka 16 czerwca 2008 roku w Mediolanie zatytułowany "Integracja europejska po rozszerzeniu - obawy i wyzwania". Miesiąc później - 13 lipca 2008 roku - Bronisław Geremek zginął w wypadku samochodowym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ukazały się wspomnienia o prof. Geremku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.