Najdziwniejsze newsy dnia. To nie żarty

Najdziwniejsze newsy dnia. To nie żarty
(fot. gr8dnes / flickr.com / CC BY-ND 2.0)
PAP / pz

Przeczytaj najdziwniejsze newsy niedzieli. To nie są żarty. To najprawdziwsze wiadomości.

Bobry coraz częściej atakują ludzi

Na Białorusi bobry coraz częściej atakują ludzi - pisze niezależny tygodnik "Swobodnyje Nowosti Plus" w artykule zatytułowanym "Bobry terroryzują mieszkańców Polesia", przypominając przypadek śmiertelnego ugryzienia człowieka przez bobra.

Ostatnio w wiosce Krasnaja Wola w obwodzie brzeskim bóbr podszedł do wiejskiego domu kultury, w pobliżu którego nocował. Sprzątaczka, wziąwszy zwierzę za psa, zaczęła je odpędzać, ale bóbr rzucił się na nią. Następnie wszedł na ganek, wykąpał się w pobliskiej fontannie i skierował ku stodołom. W końcu mieszkańcom udało się strugą wody zagonić go do najbliższego zbiornika wodnego - informuje portal Media-Polesie.

DEON.PL POLECA

Echem w całej Białorusi odbiła się historia z kwietnia, kiedy to pod Brześciem bóbr rzucił się na wędkarza, który chciał się z nim sfotografować. Gdy mężczyzna zbliżył się do zwierzęcia, to dwukrotnie ugryzło go w biodro. Bóbr trafił w tętnicę biodrową i zaatakowany wykrwawił się na śmierć jeszcze przed przyjazdem karetki pogotowia.

Niedawno bobry uszkodziły także liczącą 6 m szerokości tamę na kanale Dniepr-Bug.

"Obserwujemy wzrost liczebności bobrów z tej prostej przyczyny, że spada popyt na futro" - powiedział pracownik gospodarstwa myśliwsko-wędkarskiego "Łuniniec" Wiktar Kacuba. - Poza tym zgodnie z zasadami myślistwa bobra wolno odstrzeliwać tylko w ciągu dnia, on zaś prowadzi nocny tryb życia".

Według Kacuby swoją rolę odgrywa też fakt, że sieć melioracyjna nie jest odpowiednio konserwowana i zarasta, co sprzyja bobrom. "Ośmiela je także to, że polowanie w pobliżu skupisk ludzkich jest zakazane" - ocenił. Jak dodał, w tym roku z powodu wysokiego stanu wód bobry intensywnie migrują i dlatego coraz częściej poszukują nowych siedlisk.

Na południu Białorusi osiedliły się tarantule

Na południu Białorusi osiedliły się jadowite tarantule - poinformował pracownik naukowy ośrodka ds. biosfer Państwowej Akademii Nauk Białorusi Michaił Maksimienkau, cytowany przez agencję BiełTA. Pająki te nie stanowią jednak dużego zagrożenia dla ludzi.

Pierwsze południoworosyjskie tarantule zauważono na Białorusi w 2008 r. Pająki te zaczęły szybko się rozmnażać w obszarach zalewowych Prypeci, Dniepru i Soży.

Południoworosyjska tarantula ma tułów o długości sięgającej 3,5 cm. Za dnia chowa się w norkach, zaś nocą wychodzi na polowanie. Żyje na mokrych łąkach w pobliżu wody i żywi się owadami.

Jak podkreśla agencja BiełTA, pająki te najczęściej gryzą ludzi, którzy przez nieostrożność na nie nastąpią. Ukąszenia nie stanowią jednak dużego zagrożenia dla człowieka, choć mogą być bolesne.

Wraz z ociepleniem klimatu na południu Białorusi pojawiły się także inne owady lubiące wysokie temperatury, w tym modliszka. "W zeszłym roku podczas badań natrafiliśmy na nie w okręgach rzeczyckim i rohaczowskim (środkowa i północna część obwodu homelskiego). To znaczy, że przewędrowały połowę kraju" - powiedział Maksimienkau.

Rosja: myszy, jaszczurki i ślimaki wróciły z kosmosu

Rosyjska kapsuła Bion-M z myszami, jaszczurkami i mongolskimi myszoskoczkami na pokładzie, wystrzelona miesiąc temu w kosmos w ramach doświadczeń poprzedzających lot na Marsa, wróciła w niedzielę na Ziemię.

Kapsuła wylądowała spokojnie w rejonie Orenburga, 1200 km na południowy wschód od Moskwy - podali organizatorzy lotu.

W kapsule znajdowało się 45 myszy, osiem mongolskich myszoskoczków, 15 gekonów, 20 ślimaków, nasiona i kolonie różnych mikroorganizmów, które umieszczono w osobnych "kabinach" i obserwowano przez kamery wideo.

"Jest to pierwszy raz, kiedy zwierzęta wysłano same w kosmos na tak długi czas" - powiedział publicznej telewizji Rossija Władimir Syczow z Instytutu Problemów Biomedycznych.

Nie wszystkie zwierzęta przeżyły eksperyment - poinformowała telewizja, nie podając szczegółów.

Projektodawcy eksperymentu powiedzieli, że głównym celem było zbadanie oddziaływania stanu nieważkości na systemy nerwowy i mięśniowo-szkieletowy oraz serca zwierząt.

Kapsuła była na orbicie 575 km nad Ziemią.

Rosja chce w 2030 roku założyć bazę na Księżycu, z której mogłaby rozpoczynać loty na Marsa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Najdziwniejsze newsy dnia. To nie żarty
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.