Z pomocą lekarza po ośmiu latach zaczęła samodzielnie chodzić. "Bóg mu pomógł" [WIDEO]

Wcześniej w poruszaniu się pomagały jej puszki po konserwach nałożone na kikuty nóg. Teraz wszystko całkowicie się zmieniło.

 

Maya, tak jak jej ojciec, w wyniku choroby genetycznej urodziła się bez dolnych kończyn. Mieszka razem z rodzicami z jednym z obozów da uchodźców. 8-latka codziennie przechodzi 300 metrów pieszo do szkoły. Jej tata bardzo się o nią martwi, kiedy widzi, że inne dzieci swobodnie biegają i się bawią, a ona nie ma takiej możliwości. 

 

>> Aleppo: piekło osób niepełnosprawnych

 

Fotografia tej dziewczynki obiegła cały świat, wówczas usłyszał o niej turecki specjalista od protetyki i postanowił wykonać protezy dla niej i dla jej ojca. Tym sposobem w Stambule oboje otrzymali nowe nogi. Lekarz powiedział, że sam poniesie wszystkie koszta. 

 

- Zrobił wszystko, aby moje dziecko mogło chodzić, Bóg mu pomógł. Normalnie nikt by nie uwierzył, że mogłaby chodzić z tymi prowizorycznym kończynami - mówił jej tata.

 

 

- Centrum ortopedyczne w Termanin w Syrii przyjmie do końca roku 300 kobiet i dzieci - poinformował w środę PAP lekarz Mansour Alatrash, który koordynuje projekty Polskiej Misji Medycznej w tym kraju. Prawie 2 mln zł przekazał na centrum polski rząd.

 

Centrum ortopedyczne w Termanin w Syrii działa od kwietnia dzięki staraniom Polaków. Do ośrodka trafiają kobiety i dzieci, które potrzebują protez nóg i rąk. W kulturze islamskiej kobiety i dzieci otrzymują pomoc po mężczyznach.

 

>> "Wróciłem do życia. Posłuchałem taty" [WYWIAD]

 

- Do końca roku przyjmiemy 300 kobiet i dzieci - powiedział Mansour Alatrash, który koordynuje projekty Polskiej Misji Medycznej na terenie objętym wojną. Syryjski lekarz był gościem środowej konferencji prasowej w Krakowie. Przebywa w Polsce z wizytą studyjną w szpitalach ortopedycznych.

 

 

Jedną z pierwszych pacjentek centrum ortopedycznego w Termanin była siedmioletnia Reem Jubran. W wieku czterech lat straciła podczas bombardowania dom, najbliższych, w tym mamę, siostrę i 12 innych członków rodziny. W wyniku obrażeń Reem straciła lewą nogę. Najmłodszą pacjentką była pięcioletnia Susan Ajam, której amputowano nogę z powodu odniesionych w ostrzale ran.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook