Liderzy z krakowskiego Kozłówka

Liderzy z krakowskiego Kozłówka
(fot. Kostka Publiczne Gimnazjum i Liceum Jezuitów w Krakowie / facebook.com)
DEON.pl / kk

Często, myśląc o szkołach rejonowych, ludzie miewają negatywne skojarzenia, lecz stworzona Na Kozłówce placówka edukacyjna to miejsce, którego nie chcą opuszczać uczniowie. 1 września 2017 roku rozpocznie działalność KOSTKA Publiczne Liceum Ogólnokształcące Jezuitów im. św. Stanisława Kostki, które będzie kontynuacją sukcesu gimnazjum otwartego na krakowskim Kozłówku przez jezuitów w 2012 roku.

Trudno znaleźć taką szkołę, w której uczniowie chcieliby spędzać więcej czasu niż długość lekcji. Dyrektor KOSTKI, ojciec Paweł Brożyniak SJ, pytany o to, na czym polega szczególny charakter tego miejsca, odpowiada, że wychodząc z założeń jezuickiej pedagogiki, kierują się zasadą: "uczeń jest najważniejszy". To wokół ucznia jest skoncentrowana cała praca, co skutkuje szczególnym klimatem szacunku i troski.

Uczniowie KOSTKI to zróżnicowana grupa, ale wszyscy są tratowani tak samo. "Nie ma u nas «tylko bogatych» albo «tylko grzecznych». Zawsze potrzebna jest praca i cierpliwość, także ze strony rodziców. Praca wychowawcza to jest proces i staramy się go dobrze prowadzić w ramach form i metod, które dotychczas udało nam się wypracować. Jeśli ktoś ma problemy, to zawsze może liczyć na bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych. Najważniejsza jest jego wola i chęć pracy" - dodaje o. Brożyniak.

Choć szkoła istnieje zaledwie od pięciu lat, to już osiągnęła imponujące wyniki edukacyjne. Wśród uczniów są liczni finaliści i zwycięzcy konkursów przedmiotowych. O. Paweł z dumą podkreśla, że w tym roku do grona laureatów dołączyło czterech uczniów. Co ciekawe, każdy z innej dyscypliny, a to tylko podkreśla, że wachlarz możliwości rozwoju talentów jest bardzo duży.

DEON.PL POLECA

Kostka - najważniejsze są relacje

⚠️⚠️⚠️ UPDATE: Zapraszamy na Dni Otwarte https://www.facebook.com/events/1233511463413307/ ⚠️⚠️⚠️ W Kostce wiemy, że najważniejsze są relacje! Przyjdź na Dni Otwarte i poznaj nasze liceum. Zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy ➡️ http://kostka.edu.pl/rekrutacja

Opublikowany przez Kostka Publiczne Gimnazjum i Liceum Jezuitów w Krakowie na 21 kwietnia 2017

KOSTKA to pierwsza szkoła w Polsce, która już teraz jest gotowa na przekształcenie dawnego gimnazjum w liceum. Obecnie dysponuje bardzo dobrą infrastrukturą edukacyjną w postaci siedmiu pracowni - dwóch językowych, artystycznej, muzycznej, informatycznej i świetnie zaopatrzonej biblioteki z czytelnią. Jednak plany na przyszłość również wyglądają spektakularnie.

"Pomyśleliśmy o tym, że w Krakowie jest duża konkurencja. Jak znaleźć swoje miejsce wśród innych szkół? Twierdzę, że zasadą dobrego rozwoju nie jest mówienie o tym, że «mamy coś lepszego od innych», ale raczej stworzyć coś nowego i swojego" - zdradza dyrektor szkoły. Faktycznie, profile w mającym powstać liceum robią wrażenie świeżości i otwartości na zmieniające się potrzeby edukacyjne.

Od września w szkole będą działać cztery klasy, lecz sprowadzenie ich do standardowych dla wielu innych szkół "humanów i "matfizów" będzie ogromną niesprawiedliwością. Sztampowy, ale i fałszywy podział na klasy dla umysłów humanistycznych i ścisłych w przypadku KOSTKI nie wchodzi w rachubę. Każdy z profili będzie tworzony we współpracy z zewnętrznymi podmiotami, które umożliwią wdrożenie odmiennej wizji edukacji rozumianej nie tylko jako sama wiedza, ale także wykształcenie umiejętności praktycznych.

Klasa z rozszerzoną liczbą zajęć z języka polskiego, łaciny, historii i WOS-u ma za zadanie dać solidny fundament klasycznej humanistyki, za który odpowiadać będzie także patron klasy, czyli krakowska Akademia Ignatianum. Należy jednak pamiętać, że dziś humaniści to nie tylko ludzie spędzający całe dnie z nosem w książkach, ale często uczestniczący w przygotowaniu aplikacji, gier czy stron internetowych, dlatego wiedza uczniów zostanie wzbogacona o elementy tzw. humanistyki cyfrowej. "Trzeba patrzeć pozytywnie na zmiany. Te zmiany są i nie ma co się zastanawiać nad tym, czy są słuszne, czy niesłuszne" - mówi o. Brożyniak. "Projektowanie takich usług wymaga pracy całego zespołu, którego członkowie powinni mieć różne kompetencje, także humanistyczne. Dlatego nasza klasa ma także rozwijać zainteresowania w zakresie nowych technologii i mediów".

KOSTKA od trzech lat wysyła uczniów do mającej już 227 lat Georgetown Preparatory School - jednej z najstarszych szkół w Ameryce Północnej - na sześciotygodniowy kurs językowy. "Udział w takim projekcie przez kilka tygodni niesamowicie otwiera horyzonty. Ludzie poznają kulturę, tradycje" - mówi dyrektor. Właśnie takie ma być przeznaczenie drugiej z klas humanistycznych (z rozszerzoną historią, geografią i językiem angielskim), posiadającej profil geopolityczny. Również w tym przypadku partnerem jest Akademia Ignatianum, która daje możliwość uczestnictwa w zajęciach warsztatowych i projektowych prowadzonych przez wykładowców akademickich. Planowane są wizyty w instytucjach sfery publicznej i spotkania z pracownikami placówek dyplomatycznych.

Poznaj Kostkę!

⚠️⚠️⚠️ UPDATE: Zapraszamy serdecznie na Dzień Otwaty https://www.facebook.com/events/1233511463413307/ ⚠️⚠️⚠️ Wahasz się czy warto uczyć się w naszym nowym liceum? Posłuchaj doświadczeń uczniów i nauczycieli Kostki. Zapraszamy też na Dni Otwarte. Najbliższe już za tydzień! Poznaj nas na nowo ➡️ http://kostka.edu.pl/rekrutacja

Opublikowany przez Kostka Publiczne Gimnazjum i Liceum Jezuitów w Krakowie na 22 kwietnia 2017

O. Brożyniak zdaje sobie sprawę z istotnej wagi tego projektu: "Pragniemy uczyć, że jako Polacy możemy być partnerami dla rówieśników z innych krajów. Musimy wychodzić z kompleksów, a z drugiej strony pokazać nasze atuty, bo jesteśmy kreatywni i mamy dużo do zaoferowania".

Dyrektor podkreśla, że szkole bardzo zależy na zdobywaniu przez uczniów umiejętności praktycznych. Dlatego profile ścisłe również będą łączyć standardową szkolną wiedzę z jej zastosowaniem. Klasa z rozszerzoną biologią i chemią będzie współpracować z Wydziałem Biotechnologii Uniwersytetu Rolniczego, który zapewni uczniom możliwość uczestnictwa w dedykowanych warsztatach oraz dostęp do laboratoriów. Chce wykształcić w młodych znajomość racjonalnego wykorzystania zasobów naturalnych czy ochrony środowiska. Już teraz KOSTKA uczestniczy w międzynarodowym projekcie ze szwajcarską fundacją The Bridge, w ramach projektu "Edukacja oknem na świat", który dotyczy zrównoważonego rozwoju. Wszystkie te przedsięwzięcia wpisują się w misję zakonu jezuitów związaną z szacunkiem do Ziemi i środowiska.

Czwarta klasa (z rozszerzoną matematyką, fizyką i informatyką) będzie współpracować aż z dwoma instytucjami. Pierwszą jest Cisco: międzynarodowa firma teleinformatyczna, która traktuje przyszłą współpracę jako element swojej misji. Ich zaangażowanie jest projektem pionierskim i zawiera ogromnie interesujące elementy (m.in. specjalnie dedykowane dla dziewcząt projekty aktywizujące w pracę w przemyśle IT). Drugą jest firma InPhoTech z Warszawy, na co dzień zajmująca się badaniem nad przyszłością technologii - światłem. Podstawowe wynalazki fotoniki, jak laser czy światłowód, już wchodzą do powszechnego użytku. Dziś związek rozwoju technologii i fotoniki coraz bardziej się utrwala, stąd wsparcie takiej instytucji jest niezwykle cenne.

Charakterystyka profili to nie wszystko, bo rzeczą najbardziej istotną jest to, co dotyczy wszystkich - podmiotowy stosunek do ucznia. Okres nastoletni to często bardzo trudny czas, w którym młody człowiek mocno siebie formuje, ulega różnym trendom. O. Paweł zaznacza, że wtedy najważniejsze jest poważne traktowanie ucznia. Nastolatek potrzebuje dobrego kontaktu z nauczycielem, który może stać się dla niej czy dla niego mistrzem. "Belfer" musi umieć ośmielić, pomóc "na zakręcie", ucieszyć się z drobnych rzeczy i takie narzędzia w podejściu pedagoga do ucznia udało się w KOSTCE wypracować.

"Naszym sekretem jest zwyczajność. Popatrzmy na papieża Franciszka - widać w nim ludzką troskę o człowieka, która przejawia się tym, że nie wybiera, ale jest skierowana do różnych ludzi - czy ekonomicznie, czy etnicznie, czy światopoglądowo. U nas w szkole podchodzimy do młodych z troską i szacunkiem. Widzimy w każdym człowieka, który ma prawo do swoich pasji, pragnień i marzeń; a z drugiej strony może zmagać się z różnymi kwestiami: małym poczuciem wartości, brakiem wiary w siebie, problemami w grupie rówieśniczej czy rodzinie. Towarzysząc uczniom, staramy się im pomagać". Często są to proste rzeczy, które stwarzają okazję do wspólnych rozmów, przebywania razem. Właśnie dlatego rodzice podkreślają, że uczniowie chcieliby przebywać w szkole dłużej i codziennie do niej chętnie wracają.

Jaki jest zatem idealny uczeń, a z czasem absolwent KOSTKI? O. Brożyniak ma na to pytanie prostą odpowiedź:

"W misji piszemy o tworzeniu elit z Kozłówka, awangardy, a Pan Bóg prowadzi nas do momentu, w którym szkoła może odpowiedzieć na rozmaite potrzeby współczesności. Chcemy naszą szkołą służyć i kształcić w niej uczniów, którzy nie boją się świata, chcą go kształtować. A idealny absolwent? To Stanisław Kostka - czyli ktoś, kto wyznacza sobie cele i wie, jak je realizować. To ktoś, kto ma w życiu pragnienia, umie je nazwać i z Bożą pomocą wprowadza je w czyn".

KOSTKA zaprasza na dzień otwarty szkoły. Więcej informacji poniżej oraz na stronie intenetowej liceum:

Liderzy z krakowskiego Kozłówka - zdjęcie w treści artykułu

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Liderzy z krakowskiego Kozłówka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.