Mnisi z Belgii dokonali niesamowitego odkrycia. Na konferencji prasowej zjawiło się 120 dziennikarzy i prezydent miasta

Po ponad czterech latach badań członkowie zakonu norbertanów z opactwa Grimbergen w Belgii ogłosili sukces. Po 220 latach odtworzyli recepturę legendarnego średniowiecznego piwa - Grimbergen.

 

Choć marka została przejęta przez masowych producentów już w latach 50. XX wieku, to mnisi cały czas warzą piwo według oryginalnych składników i metod, które starannie przechowują w swoich archiwach.

 

Jednak odkrycie, przetłumaczenie i opracowanie średniowiecznych receptur wywołało entuzjazm belgijskich miłośników piwa. Na konferencję prasową zorganizowaną przez zakonników przybyło na czele z burmistrzem miasta aż 120 dziennikarzy i entuzjastów browaru.

 

 

Subprzeor klasztoru, Karel Stautemas, stwierdził że opracowanie receptury było zwieńczeniem czterech lat badań nad średniowiecznymi metodami mnichów, którzy warzyli piwo w klasztorze, zanim został on spalony przez francuskich rewolucjonistów w 1798 roku. Klasztor został później odbudowany, ale browar i jego przepisy były uznane za zagubione. Dopiero odkrycie szczegółów znajdujących się w XII-wiecznych księgach pozwoliło na odtworzenie oryginalnych metod warzenia piwa. 

 

"Odnaleźliśmy książki ze starymi recepturami, ale nikt nie mógł ich przeczytać" - powiedział Stautemas. - "Wszystko było zapisane w starej łacinie i starym holenderskim".

 

Subprzeor przyznał, że lepiej nie pić zbyt dużo na nowo odtworzonego piwa, które zawiera aż 10,8% alkoholu. "Jeden czy dwa są w porządku" - stwierdził Chris Selleslagh, burmistrz Grimbergen, miasta położonego kilka kilometrów na północ od Brukseli.

 

Minibrowar, należący do koncernu Carlsberg, będzie produkował 3 mln 330 ml butelek rocznie - w dużej mierze na rynek francuski i belgijski.

 

Klasztor norbertanów Grimbergen został założony w 1128 roku, ale od tego czasu spłonął już trzy razy. Od tego czasu mnisi korzystają z symbolu feniksa i motto "ardet nec consumpitur" - po łacinie: "spalony, ale nie zniszczony".

 

Obejrzyj wideo reklamujące piwo (z niewłaściwym, brązowym kolorem habitu zakonników - norbertanie noszą białe habity):

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.4

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?