Ciebie też denerwuje, że marnuje się mnóstwo jedzenia? Teraz możesz coś z tym zrobić!

Karol Wilczyński
(fot. deposit photos)

"Podziel się posiłkiem z bezdomnymi" to świetna akcja, która w Wielkim Poście idealnie trafia w to, czym żyjemy jako katolicy. Podziel się i wesprzyj działania, które zapobiegają marnowaniu żywności.

 

Dane są przerażające - Polska jest niestety w czołówce państw marnujących żywność. Średnio marnujemy ok. 235 kg na osobę rocznie (9 milionów ton w skali kraju). Stawia nas to na piątym miejscu w Unii Europejskiej.

 

Co gorsza, nie dotyczy to tylko przeterminowanych produktów w supermarketach. Aż 42 proc. Polaków przyznaje, że wyrzuca zakupioną już żywność, a ponad 35 proc. robi to kilka razy w miesiącu. Najczęściej wyrzucamy pieczywo, warzywa i owoce oraz wędliny.

 

Czekając na wprowadzenie ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności (ma ona nakładać na supermarkety konieczność zawarcia umowy z organizacjami pozarządowymi i przekazywanie im żywności na cele społeczne oraz wprowadzenie kar za marnowanie jedzenia), możemy włączyć się jednak we wsparcie świetnej akcji, która od kilku lat zapobiega marnowaniu się ton żywności wyrzucanej w okresie Świąt - "Podziel się posiłkiem z bezdomnymi".

 

- Wszystko zaczęło się w Wielkanoc 2015 jak podszedł do mnie młody bezdomny mężczyzna i poprosił o 2 złote. Powiedziałam mu, że nie dam mu pieniędzy ale mogę kupić mu jedzenie. Poszliśmy do sklepu i tam okazało się, że największym marzeniem mojego nowego znajomego były jajka na twardo. - wspomina inicjatorka akcji, Maria Skołożyńska.

 

- Pomyślałam, że przecież ja mogę pojechać do domu, ugotować mu jajka i przywieźć po kilku godzinach. Umówiliśmy się na popołudnie a ja pojechałam do Babci na Wielkanocne śniadanie. - dodaje Skołożyńska. - Jak tylko dojechałam do domu to zorientowałam się, że przecież my mamy za dużo jedzenia na stole, na pewno wszystkiego nie zjemy.

 

Od tego czasu w akcję włączyły się setki osób oraz dziesiątki jadłodajni i jadłodzielni w całej Polsce.

 

Już niebawem będzie okazja, by włączyć się bardzo konkretnie w tę akcję.

 

Na obecnym etapie organizatorzy szukają kontaktu do jadłodajni, jadłodzielni czy innych organizacji, które będą w stanie przyjąć i rozdystrybuować żywność.

 

Drodzy! Ruszamy z przygotowaniami do kolejnej akcji! Jeśli chcecie pomóc to udostępnijcie ten post! A jeżeli wiecie coś...

Opublikowany przez Podzielmy się Wtorek, 12 marca 2019

 

Jeśli chciałbyś włączyć się w poszukiwania, zadzwoń do organizacji z twojego miasta, zachęć do współudziału; udostępnij tę informację i znajdź znajomych, którzy zostaną kierowcami, wolontariuszami i wesprą akcję!

 

DEON.pl objął "Podzielmy się" patronatem - jeśli masz jakiekolwiek pytania, pisz na adres [email protected] lub skontaktuj się bezpośrednio z organizatorami.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook