Kinga marzy o pracy mechanika, ale nie ma ręki. Pomysłowość jej kolegów nie zna granic

(fot. Ines Álvarez Fdez / Unsplash // tvn24.pl)

19-letnia Kinga kończy technikum i marzy o pracy przy samochodach. Urodziła się bez dłoni, więc koledzy ze szkoły ruszyli jej z pomocą.

 

"Ubrałam ją i to było dla mnie dziwne. W końcu coś mogę zrobić prawą ręką. Że ktoś tak bezinteresownie zrobił coś dla mnie" - mówi Kinga, 19-letnia uczennica technikum, która marzy o pracy w warsztacie samochodowym. Do tej pory mierzyła się z poważnym utrudnieniem, bo urodziła się bez prawej dłoni.

 

"W gimnazjum strasznie mnie przezywali: "bezręczna", "bezrękowiec", (…), cały czas były jakieś docinki, że «ona się taka urodziła, bo mama miała ją usunąć». Dziecinada!" - mówi Kinga, której historię poznaliśmy dzięki TVN24.

 

W nowej szkole sytuacja wygląda kompletnie inaczej. Wychowawca od pierwszego dnia zastanawiał się jak pomóc dziewczynie w realizacji jej motoryzacyjnych marzeń. Pan Artur Tutka zdobył drukarkę 3D i z uczniów technikum zbudował zespół fachowców, którzy opanowali działanie sprzętu.

 

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu dzięki udostępnionym za darmo w internecie poradom oraz własnej pomysłowości, zaprojektowali protezę ręki dla koleżanki. Kuba, Artur, Damian i Jakub zbudowali mechaniczną rękę, teraz dążą do tego, by była elektroniczna. Elektrody mają odczytywać sygnał nerwowy z mięśnia, zaś całość pokryją skóropodobnym materiałem, żeby Kinga czuła się komfortowo.

 

Na skonstruowanie nowej protezy uzbierali w internecie 2500 złotych, które traktują jako "pożyczkę". Zamierzają spłacić ją darmowo udostępnionymi planami urządzenia.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook