Mam o jeden chromosom więcej niż wy, i co z tego? "To nie jest choroba"

Zastanawiam się, co wam przychodzi na myśl, kiedy zastanawiacie się nad przyszłością osób z zespołem Downa. Niektórzy z was myślą: czy jest jakaś przyszłość dla takich osób? 

 

Karen Gaffney podkreśla podczas przemówienia na TEDx, że chce opowiedzieć o wszystkich z zespołem Downa. Na początku wspomina historię jednego z jej nauczycieli.

 

"To był jej [nauczycielki - red.] pierwszy rok nauki, nie wiedziała absolutnie nic o syndromie Downa, ale to nie miało znaczenia, ponieważ wiedziała, że chciałam się uczyć, a ona chciała mnie uczyć. Jesteśmy nadal w kontakcie. Kilka lat temu otrzymałam od niej specjalny list". 

 

>> Wśród bliźniaków to zdarza się raz na milion: "oboje byli tacy piękni"

 

Nauczycielka wyznała, że jest w ciąży i potrzebuje jej pomocy, ponieważ dziecko miało się urodzić z zespołem Downa. Diagnoza pojawiła się bardzo wcześnie, jeszcze na początku ciąży. 

 

"Nie podjęła żadnej dyskusji o aborcji, ponieważ znała zespół Downa z zupełnie innej perspektywy. Opowiedziała lekarzowi o jednej z jej uczennic - o mnie" - opowiada z dumą Karen.

 

"Wy macie 23 pary chromosomów w całym ciele, w sumie 46. Ja mam o jeden więcej, mam 47 tak jak wszyscy tacy jak ja. To nie jest choroba. Nie można się nią od kogoś zarazić" - tłumaczy. 

 

Podkreśla, że dzisiaj coraz więcej osób z zespołem Downa kończy szkoły, studiuje, pracuje. Sama Karen jest tego przykładem - otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Portland. To nie koniec, jedną z jej pasji jest pływanie. Przepłynęła jezioro Tahoe w 9 godzin, podobnie Kanał La Manch. Brała udział w triathlonie. 

 

Poniżej obejrzycie całe nagranie przemówienia (wystarczy kliknąć w ikonkę 'napisy', żeby pojawiły się angielskie napisy):

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.79

Liczba głosów:

14

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Sofia Kowalik 20:42:37 | 2019-01-05
Słuchałam jakiś czas temu. Budujące, że została zaproszona na TEDx

Oceń 3 1 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook