"Opętani" Gombrowicza w Teatrze Słowackiego

(fot. Futuredu / Edunews.pl via Foter.com / CC BY 2.0)

"Opętani", teatralna adaptacja powieści w odcinkach Witolda Gombrowicza pod tym samym tytułem zaprezentowana zostanie na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Premiera spektaklu w sobotę.

 

"Opętani" pomyślani byli jako niskiej klasy pastisz gatunków literatury popularnej - gotyckiego romansu, sensacji, kryminału, horroru. Powieść publikowana była w odcinkach w prasie codziennej w przeciągu 1939 r. Ostatnie dwa odcinki ujrzały światło dzienne w pierwszych dniach września, już po wybuch II wojny światowej.

 

Gombrowicz podpisywał się pod powieścią pseudonimem Zdzisław Niewieski, ponieważ - jak sam przyznał - początkowo podjął się tej pracy jedynie ze względu na wysokie honorarium, pogardliwie nazywając swoje dzieło "powieścią dla kucharek". Do jej autorstwa przyznał się dopiero na łożu śmierci.

 

- Cała historia "Opętanych" to taki trochę romans, trochę powieść grozy, powieść gotycka. To próba napisania przez Gombrowicza tekstu, który przyniesie mu majątek - ocenił we wtorek reżyser spektaklu Tadeusz Bradecki, który przygotował go we współpracy z autorem adaptacji scenicznej Janem Polewką.

 

W jego ocenie adaptacja jest wierna powieściowemu oryginałowi, zostały w niej ujęte wszystkie wątki, choć zrezygnowano z części postaci, których w oryginale jest około stu.

 

- W wierności autorowi pozostajemy od początku do końca, choć może poza pewną ramą, w oryginale powieści nieobecną. Fakt, że ta powieść powstawała w ostatnim półroczu przed wybuchem II wojny światowej niesłychanie mocno ją umiejscawia, nadaje jej kontekst i te zabawy formą popularną stawia w trochę innym świetle. I my tego typu delikatnej i niezbyt mocnej ramy szukaliśmy - tłumaczył Bradecki.

 

Jak przypomniał, "Opętani" będą po raz pierwszy wystawiani w Krakowie, choć sztuka pojawiała się już w teatrach we Wrocławiu, Gdańsku, Warszawie czy Wałbrzychu. - To jest Gombrowicz i fakt, że "Opętani" nie trafili jeszcze na scenę krakowską oznaczał, że należało to jak najszybciej zrobić - dodał reżyser.

 

Według niego spektakl ma dość duży rozmach, jak na dzisiejsze czasy. Występuje w nim 17 aktorów w ponad 30 rolach. Młodą parę głównych bohaterów odgrywają Daniel Malchar i Agnieszka Kościelniak (PWST w Krakowie). Narratorem jest Rafał Dziwisz.

 

Autorem scenografii nawiązującej do pokładu transatlantyku oraz kostiumów jest Jan Polewka. Muzykę skomponował Bartosz Chajdecki a choreografię opracowała Katarzyna Anna Małachowska.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook