Śląska Orkiestra Kameralna świętuje swoje 35-lecie

Śląska Orkiestra Kameralna świętuje swoje 35-lecie
(fot. shutterstock.com)
PAP / pk

Symfonia kameralna op.110 bis Dmitrija Szostakowicza i Symfonia B-dur KV 319 Wolfganga Amadeusza Mozarta - m.in. te utwory zabrzmią w piątek w Filharmonii Śląskiej podczas jubileuszowego koncertu Śląskiej Orkiestry Kameralnej, która świętuje w tym roku swe 35-lecie.

Jak powiedział PAP dyrygent i kierownik zespołu Robert Kabara, dobór repertuaru nie jest przypadkowy, bowiem dwa utwory tego jednego z najlepszych rosyjskich kompozytorów XX w. - wspomniana Symfonia kameralna i Koncert na fortepian, trąbkę i orkiestrę smyczkową c-moll op. 35 - zostały skomponowane właśnie na kameralny skład smyczkowy. Jedynie w utworze Mozarta smyczkową orkiestrę wzmocni sekcja instrumentów dętych.

DEON.PL POLECA




Symfonia kameralna op. 110 bis Szostakowicza to autoryzowane przez kompozytora opracowanie na orkiestrę smyczkową przez Rudolfa Barszaja jego VIII Kwartetu smyczkowego c-moll op.110. - To jeden z najlepszych utworów Szostakowicza. Sam kompozytor dobrze się o niej wypowiadał i nazwał ją swoim epitafium - podkreślił Kabara.

- Natomiast koncert Szostakowicza, który wykonamy, to niezwykle błyskotliwy i wirtuozowski utwór. Zagrają go z nami znakomici wirtuozi - pianistka Beata Bilińska i trębacz Jan Harasimowicz - dodał muzyk.

Utwory żyjącego w XX w. Szostakowicza i klasycznego Mozarta żyjącego w XVIII w. mogą się wydawać niezwykle skrajne, ale - jak wskazał Kabara - wbrew pozorom coś ich łączy. - To z jednej strony skrajności, zupełnie inny rodzaj ekspresji, ale z drugiej strony obaj kompozytorzy byli klasykami - jeden klasykiem XX wieku, a drugi klasykiem wiedeńskim - wyjaśnił dyrygent.

Podczas piątkowego jubileuszu melomani obejrzą także film dokumentalny ze wspomnieniami prof. Jana Wincentego Hawela - założyciela i pierwszego kierownika Śląskiej Orkiestry Kameralnej, który niedawno podczas koncertu z okazji swoich 80. urodzin znów poprowadził ten zespół.

W ramach swego jubileuszu muzycy zainicjowali również ciekawą akcję, by występować nie tylko w salach koncertowych, ale i nietypowych miejscach. Kameraliści w ramach otwartych prób generalnych wystąpili m.in. w katowickim Areszcie Śledczym, Archidiecezjalnym Domu Hospicyjnym i Ośrodku Medycznym w Bukownie.

Licząca 16 muzyków Śląska Orkiestra Kameralna powstała w 1981 r. z inicjatywy Karola Stryji. Jej założycielem i pierwszym kierownikiem był prof. Jan Wincenty Hawel, który kierował zespołem aż do 2006 r., a obecnie jest jego szefem honorowym.

Repertuar tego działającego przy Filharmonii Śląskiej w Katowicach zespołu jest różnorodny. Muzycy grają bowiem nie tylko barokowe utwory np. Antonio Vivaldiego (czasem też w rozrywkowych aranżacjach) czy dzieła współczesnych kompozytorów m.in. Wojciecha Kilara i Henryka Mikołaja Góreckiego, ale i np. rytmiczne tanga Astora Piazzolli.

Śląscy kameraliście koncertowali na wielu znanych festiwalach, jak m.in. Festival Murten Classics, Schubertiade-Schloss Eyb oraz na festiwalach w Łańcucie czy Czeskim Krumlowie.

Występowali z nimi soliści światowej sławy m.in. Kevin Kenner, Garrick Ohlsson, a z polskiej sceny to m.in. Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Jakowicz, Kaja Danczowska, Agata Szymczewska i Leszek Możdżer.

Kameraliści dokonali też wielu nagrań. Ostatnio nominację do Fryderyków 2015 w kategorii Album Roku Pop otrzymał album Grzegorza Turnaua "7 widoków w drodze do Krakowa" z udziałem Śląskiej Orkiestry Kameralnej właśnie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Śląska Orkiestra Kameralna świętuje swoje 35-lecie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.